Polisa OC a sprzedaż auta – o czym należy pamiętać?

Poradniki i mechanikaPolisa OC a sprzedaż auta – o czym należy pamiętać?26.02.2020 11:46
Fakt sprzedaży pojazdu należy zgłosić ubezpieczycielowi, by nie narażać się na konsekwencje finansowe.
Fakt sprzedaży pojazdu należy zgłosić ubezpieczycielowi, by nie narażać się na konsekwencje finansowe.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis

Sprzedaż samochodu wiąże się z szeregiem formalności, których należy dopełnić w urzędzie oraz w firmie ubezpieczeniowej. Osoba, która zbyła pojazd, przekazuje nowemu właścicielowi komplet dokumentów, w tym potwierdzenie ubezpieczenia, o ile takie posiadała.

Poza przekazaniem nowemu właścicielowi kompletu dokumentów oraz potwierdzenia ubezpieczenia, konieczne jest poinformowanie o sprzedaży odpowiedniego wydziału komunikacji, w którym pojazd był zarejestrowany, a także towarzystwa ubezpieczeniowego, gdzie została wykupiona polisa OC. Czas na zgłoszenie ubezpieczycielowi faktu sprzedaży wynosi 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Jeśli poprzedni właściciel tego nie zrobi, to naraża się na ponoszenie opłat z tytułu kolejnych rat składki z nowym nabywcą (obaj właściciele zostaną obciążeni zaległościami w spłacie równo pół na pół). Na szczęście wspólna odpowiedzialność nie dotyczy sytuacji, w której nowy nabywca wyrządzi szkody - poprzedni właściciel nie ponosi konsekwencji, nie straci też zniżek. Mimo to poprzedni właściciel może mieć kłopoty z tytułu niezgłoszenia zbycia pojazdu, m.in. wtedy, gdy pojazd zostanie użyty do popełnienia przestępstwa.

Fakt niezgłoszenia sprzedaży pojazdu może oznaczać także odnowienie polisy na kolejny rok, a co za tym idzie obowiązek jej opłaty. Aby nie mierzyć się z podobnymi konsekwencjami, zaraz po sprzedaży pojazdu, należy poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie. Najlepiej pisemnie, drogą elektroniczną lub faxem. Rozsądnie jest także zadzwonić na infolinię i zapytać, jak powinna wyglądać procedura wypowiedzenia umowy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)