Policyjne radiowozy na bogato
Szybkie samochody służą nie tylko w policji Dubaju.
28.05.2014 | aktual.: 13.10.2022 14:09
Jest już tradycją, że oddziały drogowe policji z całego świata chętnie chwalą się mocnymi pojazdami włączanymi do służby. Możliwe, że ma to być przestroga dla kierowców, pokazująca, że funkcjonariusze z powodzeniem będą łapać piratów, przynajmniej w rejonie patroli danej maszyny. Dla niektórych może to być z kolei zachęta do przystąpienia do służb mundurowych.
Przyjrzymy się, jakie samochody w ciągu ostatnich miesięcy dołączyły do flot policyjnych w różnych zakątkach świata.
AC Schnitzer BMW 428i Coupé
Zanim przejdziemy do aut faktycznie pełniących służbę w poszczególnych krajach, rzućmy okiem na pokazowy radiowóz przygotowany na bazie BMW Serii 4 przez AC Schnitzer. Został on zaprezentowany na ostatnich targach w Essen, które odbyły się pod koniec 2013 r.
Pojazd powstał w ramach akcji "Tune It! Safe!". Jest to inicjatywa mająca zwrócić uwagę na kwestię rozsądnego modyfikowania samochodów.
BMW 428i Coupé by AC Schnitzer - TUNE IT SAFE - Kampagnenfahrzeug 2014
Moc BMW 428i została podniesiona z 245 do 294 KM. Maksymalny moment obrotowy wzrósł z 350 do 420 Nm. Osiągnięcie 100 km/h ze startu zatrzymanego zajmuje 5,7 s.
Poza typowym dla aut policyjnych malowaniem oraz systemem ostrzegania świetlnego i dźwiękowego BMW przygotowane przez AC Schnitzera wyróżnia się m.in. 21-calowymi felgami i końcówkami układu wydechowego ze stali nierdzewnej. Pojazd został wyposażony w regulowane zawieszenie.
Brabus B63S 700 Widestar
W ciągu lat policja z Dubaju zgromadziła szereg aut, którymi z powodzeniem można ścigać egzotyczne samochody tak często występujące w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. My skupimy się na tych najnowszych.
W listopadzie ubiegłego roku funkcjonariusze otrzymali model Brabus B63S 700 Widestar. Jest to Mercedes-Benz G63 AMG po tuningu.
Samochód jest wyposażony w silnik V8 o pojemności 5,5 l wspomagany dwiema turbosprężarkami. Seryjnie rozwija on moc 544 KM, a jego maksymalny moment obrotowy to 760 Nm.
Brabus podniósł te parametry do 700 KM i 960 Nm. Dzięki temu mocarna klasa G przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,9 s i może rozwinąć maksymalną prędkość 240 km/h. Nieźle jak na pojazd o aerodynamice domku jednorodzinnego. Auto dostało 23-calowe felgi z oponami 305/35.
Bugatti Veyron 16.4
Pozostańmy przy policji z Dubaju. Od ponad roku korzysta ona z modeli Lamborghini Aventador i Aston Martin One-77, wciąż jednak brakowało w jej gamie wozu, który w ostatniej dekadzie był synonim supersamochodu, czyli Bugatti Veyrona.
دورية شرطة دبي السياحية الجديدة بوجاتي فيرون Dubai Police New Super Patrol Car - The Bugatti Veyron
Dołączył on do floty w lutym tego roku. Auto jest napędzane przez jednostkę 8,0 W16 quad-turbo o mocy 1001 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1250 Nm. Ciekawe, czy następne w kolejności będą LaFerrari, McLaren P1 i Porsche 918 Spyder.
Lamborghini Gallardo
Nathalie i Travis Marg kierują kalifornijską firmą Light Source 1, która zajmuje się wytwarzaniem światłowodów. Postanowili oni przekazać w użytkowanie swoje własne Lamborghini Gallardo policji Los Angeles.
Samochód nie służy jednak do patrolowania ulic i tras szybkiego ruchu. Od marca jest wykorzystywany jako atrakcja podczas imprez do zbierania funduszy na cele społeczne i zachęcania młodzieży do wstąpienia do policji.
Model ten jest wersją sprzed modernizacji przeprowadzonej w 2008 r. Auto może dysponować mocą 500 lub 520 KM.
Lamborghini Huracán LP 610-4
Lamborghini współpracuje z włoską policją od 2004 r. Wtedy to marka z Sant'Agata Bolognese przekazała mundurowym dwie sztuki Gallardo, których Polizia Stradale używała na autostradzie A3.
Teraz drogówka z Italii otrzymała model Huracán LP 610-4. W ceremonii przekazania kluczyków uczestniczył prezydent Lamborghini Stephan Winkelmann.
Lamborghini Huracán ma napęd na cztery koła i moc 610 KM. Jest ona generowana przez silnik V10 o pojemności 5,2 l. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,2 s, a jego prędkość maksymalna to 325 km/h.
W skład wyposażenia radiowozu wchodzą m.in. chłodziarka do transportu organów i defibrylator. Nie zabrakło też wideorejestratora.
McLaren MP4-12C
Brytyjska policja drogowa działająca na obszarze Midlans od stycznia może korzystać z nowego radiowozu rodzimej produkcji – McLarena MP4-12C w wersji Spider. Samochód został ufundowany przez dealerów marki z Woking.
McLaren jest napędzany turbodoładowanym silnikiem o pojemności 3,8 l w układzie V8. Wytwarza on maksymalnie 625 KM mocy i 600 Nm momentu obrotowego. Sprint do 100 km/h trwa 3,3 s. Pojazd może się rozpędzić do 329 km/h.
I znów musimy wrócić do służb z Dubaju. McLaren MP4-12C w biało-zielonych barwach tamtejszej policji wszedł do służby na krótko przed tym z Wielkiej Brytanii.
Tesla Model S
Teraz o samochodzie, który wprawdzie nie pełni jeszcze funkcji radiowozu, ale niewykluczone, że wkrótce to się zmieni. Tesla Model S może zostać wozem patrolowym w Atherton.
Jest to niewielkie miasto w stanie Kalifornia, które zamieszkują w dużej mierze osoby bardzo majętne. Średnia cena domu to ponad 6,5 mln dol.
W Athertion aż 15% sprzedawanych samochodów to właśnie Tesla Model S. Elektryczna limuzyna całkiem dobrze może sprawdzić się jako radiowóz. W środku nie brakuje miejsca na dodatkowe wyposażenie, ponieważ nie ma tunelu środkowego.
Auto uzyskało znakomite wyniki w testach zderzeniowych National Highway Traffic Safety Administration, amerykańskiego urzędu ds. bezpieczeństwa drogowego. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,5 s to kolejny plus.
Volvo S60 Polestar
Australia to pierwszy kraj, w którym Volvo wprowadziło do sprzedaży model S60 Polestar. Sportowy sedan od kwietnia jest użytkowany przez policjantów z Rose Bay położonego niedaleko Sydney.
Szwedzkie auto ma pod maską rzędowy, 6-cylindrowy silnik o pojemności 3,0 l. Motor dysponuje mocą 350 KM, a jego maksymalny moment obrotowy to 500 Nm.
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 4,9 s. Volvo może osiągnąć 250 km/h.
Kawasaki
Na koniec ciekawostka z Polski. Łódzka policja została wyposażona w dwa motocykle Kawasaki.
Nie wiadomo, jakie konkretne modele zostały zakupione (dodajmy – z dotacji unijnych). Jednoślady nie są oznakowane, ale mają kamery zamontowane z przodu i z tyłu.
Kawasaki będą służyć policjantom w akcji Prędkość. Funkcjonariusze mają za zadanie wmieszać się w grupę motocyklistów urządzającą na terenie Łodzi nielegalne wyścigi. Sami mundurowi nie będą się ścigać. Ciekawe tylko, dlaczego nie starano się zachować informacji o przeznaczeniu motocykli w tajemnicy.