Poradniki i mechanikaPolicjant kieruje ruchem – jak się zachować?

Policjant kieruje ruchem – jak się zachować?

Policjantka kierująca ruchem
Policjantka kierująca ruchem
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
30.10.2023 09:41, aktualizacja: 30.10.2023 10:35

W okresie święta Wszystkich Świętych, w okolicy cmentarzy, dość często ruchem kierują policjanci. Kierowcy rzadko spotykają się z taką sytuacją, więc warto przypomnieć sobie podstawowe zasady.

Przede wszystkim należy pamiętać, że sygnały i polecenia wydawane przez osobę kierującą ruchem, są nadrzędne nad zasadami ogólnymi oraz sygnałami świetlnymi czy znakami drogowymi. Należy się do nich bezwzględnie stosować. Co do zasady, kierującego ruchem policjanta rozpoznacie po białych rękawiczkach.

Kierowanie ruchem ma na celu upłynnienie ruchu drogowego w miejscach, w których tworzą się zatory i utrudniania spowodowane wzmożonym ruchem. Kierowcy czują się jednak dość często niepewnie, ponieważ rzadko spotykają się z widokiem kierującego ruchem policjanta. Dlatego niektóre sygnały mogą wyglądać nieco inaczej niż opisane niżej, by dać tym niezdecydowanym kierowcom pewność, że mogą wjechać na skrzyżowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oto kilka zasad na skrzyżowaniu z ruchem kierowanym przez policjanta, o których należy pamiętać:

  • Kiedy policjant stoi do was przodem lub tyłem, jest to równoznaczne z czerwonym światłem, czyli nie wolno wjeżdżać na skrzyżowanie.
  • Kiedy policjant wyciąga ramiona równolegle do drogi, oznacza to otwarcie ruchu dla pojazdów znajdujących się z jego prawej i lewej strony.
  • Kiedy policjant wykonuje gesty, mają one na celu poinformowanie kierowców czujących się niepewnie o możliwości jazdy.
  • Policjant może pokazywać jedną ręką gest chwilowego zamknięcia ruchu dla pojazdu nadjeżdżającego z jednej strony (przedramię uniesione w górę), a dla drugiego nakazu jazdy, kiedy ma on zamiar skręcić w lewo, przecinając ruch tego pierwszego pojazdu (przedramię wskazujące kierunek skrętu).
  • Policjant może pokazać miejsce chwilowego zatrzymania na skrzyżowaniu gestem skierowanej w dół dłoni.
  • Policjant unoszący jedną rękę do góry sygnalizuje zakaz wjazdu na skrzyżowanie dla wszystkich pojazdów, co jest odpowiednikiem światła żółtego na sygnalizacji świetlnej.
  • Kiedy policjant stoi bokiem do kierujących, oznacza to możliwość wjazdu na skrzyżowanie, czyli odpowiada sygnałowi zielonemu.

Dla lepszego zobrazowania wyżej opisanych sygnałów warto obejrzeć poniższe wideo udostępnione przez KMP Białystok:

JAK ZACHOWAĆ SIĘ , GDY POLICJANT KIERUJE RUCHEM?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)