Kierowanie ruchem. Zobacz, co pokazuje policjant

Kierowanie ruchem. Zobacz, co pokazuje policjant

W dobie niezawodnych sygnalizacji kierowanie ruchem przez policję to rzadkość. Wyjątkiem jest dzień Wszystkich Świętych
W dobie niezawodnych sygnalizacji kierowanie ruchem przez policję to rzadkość. Wyjątkiem jest dzień Wszystkich Świętych
Źródło zdjęć: © East News/Piotr Jedzura/REPORTER
Tomasz Budzik
01.11.2018 08:54, aktualizacja: 14.10.2022 15:00

Pierwsze dni listopada to czas, kiedy większość z nas odwiedza cmentarze, na których pochowani są nasi bliscy. W pobliżu tysięcy nekropolii kontrolę nad ruchem przejmują policjanci. Warto przypomnieć sobie, co oznaczają ich ruchy.

Akcja „Znicz” to nie tylko kontrola prędkości, ale też kierowanie ruchem. Każdy, kto posiada prawo jazdy, z pewnością uczył się znaczenia sygnałów dawanych przez policjantów. Większość zmotoryzowanych w kilka lat po zdaniu egzaminu pamięta już jednak tylko to, że polecenia funkcjonariusza są ważniejsze niż wskazania sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. Po prostu mają bezwzględny priorytet.

Zignorowanie lub nieprawidłowe zinterpretowanie znaków dawanych przez policjanta może mieć przykre konsekwencje dla naszego portfela. Podobnie jak w przypadku wjazdu za sygnalizator przy czerwonym świetle, grozi za to mandat w wysokości od 300 do 500 złotych. W przypadku pieszych kara wynosi 100 zł. Warto więc przypomnieć sobie, jak należy się zachować, gdy kontrolę nad ruchem przejmuje mundurowy.

Obraz
© Policja.pl

Nie wjeżdżać

Jeśli kierujący ruchem policjant, w tym przypadku policjantka, odwróci się do nas przodem lub tyłem i ma rozłożone ramiona, oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie. W takiej sytuacji pieszym nie wolno wejść na jezdnię.

Obraz
© Policja.pl

Uważaj i przygotuj się do jazdy

Gdy osoba kierująca ruchem skierowana jest do nas przodem lub tyłem i jedną z rąk ma podniesioną, a drugą opuszczoną, trzeba przygotować się do ruszenia. Tak sygnalizuje się to, że zaraz zmieniony zostanie kierunek ruchu na skrzyżowaniu. Ci, którzy czekają na wjazd, będą mogli ruszyć.

Ci, którzy zbliżając się do skrzyżowania, widzą policjanta w takiej pozycji, ale z boku, nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie. Opuścić mają je ci kierowcy, którzy już są na skrzyżowaniu. Policjant zaraz wstrzyma ruch w tym kierunku i otworzy przejazd tym, którzy czekają w poprzecznych ulicach.

Obraz
© Policja.pl

Przywołanie

Ten rzadziej używany gest oznacza przywołanie pojazdu na środek skrzyżowania. Dłonią wskazywane jest miejsce, w którym należy się zatrzymać.

Obraz
© Policja.pl

Skręcaj w lewo

Takie ruchy pozwalają na wykonanie skrętu w lewo.

Obraz
© Policja.pl

Stop z lewej

W ten sposób policjant zatrzymuje ruch ze swojej lewej strony.

Obraz
© Policja.pl

Bezkolizyjnie w lewo

Co oznaczają te gesty? Na powyższych zdjęciach policjantka zatrzymuje ruch ze swojej lewej strony, pozwalając jednocześnie na opuszczenie skrzyżowania tym, którzy po jej prawej stronie czekają na możliwość skręcenia w lewo.

Obraz
© Policja.pl

Policjant otwiera ruch

Osoba kierująca ruchem w takiej pozie to raczej rzadki widok. Jak się więc zachować? Kierowcy oraz piesi, wobec których funkcjonariusz zwrócony jest tyłem lub przodem, mają zakaz wjazdu lub wejścia na skrzyżowanie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)