Policja szykuje się do akcji "Edward". 26 września wielka mobilizacja drogówki całej UE
Środa 26 września to dzień największej w tym roku mobilizacji drogówki we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tego dnia odbędzie się akcja "Edward". Na ulicach pojawi się większa liczba funkcjonariuszy, a kierowcy nie mają co liczyć na wyrozumiałość.
Szczytny cel
Kierowcy wyjeżdżający na drogi 26 września powinni mieć się na baczności. Policyjne służby drogowe zrzeszone w ramach organizacji TISPOL, a więc w praktyce mundurowi we wszystkich państwach Unii Europejskiej, będą prowadzić akcję "Edward". Nazwa akcji nie jest przypadkowa. To akronim od słów "European Day Wihtout A Road Death", czyli Europejski dzień bez śmiertelnego wypadku drogowego. Jak sama nazwa wskazuje, celem akcji jest sprawienie, by tego dnia nikt nie umarł na europejskich drogach.
Oczywiście tak ambitnego celu nie da się osiągnąć jedynie za pomocą gorących próśb o bezpieczną jazdę. Środa 26 września będzie dniem maksymalnej mobilizacji europejskiej drogówki. W Polsce będzie to oznaczać, że na drogach służyć będzie około 5 tys. funkcjonariuszy. Akcja "Edward" jest wielotematyczna. Policjanci nie będą się koncentrować na prędkości czy zachowaniach w okolicach przejść dla pieszych. Karane będą wszystkie te zachowania, które powodują zagrożenie innych uczestników ruchu.
Oprócz wspomnianych wyżej aspektów należy spodziewać się kar za używanie telefonu podczas jazdy, niewłaściwe przewożenie dzieci, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także zatrzymania dowodu rejestracyjnego w razie stwierdzenia złego stanu technicznego pojazdu.
Wyjeżdżając za granicę, należy się również spodziewać mandatów za to, co w Polsce nie jest w ten sposób karane. Zbyt mały odstęp od poprzedzającego pojazdu w Niemczech może kosztować nas do 200 euro, a we Francji 75 euro. We Włoszech od 200 do 400 euro mandatu można dostać za używanie klimatyzacji na postoju, a od 40 do 168 euro może wynieść kara za jazdę z tak zwanym "zimnym łokciem".
Wysokie kary czekają także na tych, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu oczekującemu przed przejściem na możliwość pokonania drogi. Takie przepisy obowiązują w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii oraz Szwajcarii.
Nie jesteśmy bezradni
Każdego dnia na europejskich drogach ginie średnio 70 osób. Oczywiście wielu zmotoryzowanych twierdzi, że to przede wszystkim wina złej infrastruktury drogowej czy faktu, że wielu mieszkańców UE stać jedynie na wiekowe pojazdy. Jednak podczas organizowanych od 2016 r. akcji „Edward” liczba śmiertelnych wypadków w ciągu tej wyjątkowej dobry spada mniej więcej o 40 proc. Oznacza to, że wiele zależy od samych zmotoryzowanych i innych uczestników ruchu.
Co robić, by ograniczyć ryzyko wypadku? Policja opracowała zestaw zobowiązań, które powinien podjąć każdy z nas. Oto one:
- Będę przypominał członkom mojej rodziny, przyjaciołom i znajomym, by szczególnie dbali o bezpieczeństwo na drogach.
- By poprawić bezpieczeństwo, zadbam o oświetlenie swoje i pojazdu.
- Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, którym będę się poruszał (samochód, motocykl, rower).
- Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, starszych oraz jeżdżących konno.
- Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
- Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
- Będę zachowywać szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
- Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków/niedozwolonych leków, które to mogą spowolnić moje reakcje.
- Będę przewidującym kierowcą i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
- Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
- Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
- Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
- Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
- Jeśli jestem pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może w zgodzie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.