Perły polskiej motoryzacji w Warszawie. Wystawa w PKiN

Perły polskiej motoryzacji w Warszawie. Wystawa w PKiN06.07.2018 14:56
Fiat 125P
Fiat 125P
Źródło zdjęć: © fot. Materiały prasowe
Krystian Rola

Wystawa zorganizowana przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie to gratka dla fanów polskiej motoryzacji. Znane wszystkim ikony i prototypy, które nigdy nie były produkowane seryjnie. Trzeba to zobaczyć.

Wystawa ruszyła 1 lipca i będzie trwała do 25 września. Sala Ratuszowa w Pałacu Kultury i Nauki została wypełniona ikonami polskiej motoryzacji. Na zwiedzających czekają między innymi Fiat 508, Warszawa M-20, Syrena 100, Fiaty 125p. Wśród mniejszych przedstawicieli dróg oprócz popularnego Malucha znalazły się Mikrus, Meduza oraz Beskid. Każdy z nich lśniący i pięknie utrzymany. Młodsi widzieli je tylko na filmach, a starsza część zwiedzających pamięta je z ulic polskich miast.

Polonez w wersji coupe
Źródło zdjęć: © fot. Krystian Rola
Polonez w wersji coupe

Nie zabrakło również wspaniałych prototypów takich jak Polonez Analog i Fiat 4X4. Jednak moją uwagę najbardziej przykuły Syrena Sport, która miała być spełnieniem marzeń o polskim sportowym samochodzie i Ogar 1500. Obydwa są przykładem, że polscy projektanci byli w stanie tworzyć piękne samochody. Kolejny miły akcent to pojazdy służb mundurowych. Jest to policyjny Polonez i Żuk "Ramzes" ze straży pożarnej.

Fiat 125P w wersji 4X4
Źródło zdjęć: © fot. Krystian Rola
Fiat 125P w wersji 4X4

Jeśli bardziej interesują cię dwa kółka od czterech, to na pewno nie będziesz zawiedziony eksponatami. Na wystawie czekają chociażby Junak M10, Ryś, SHL Gazela, kultowa Osa czy wojskowy K-750 zwany "Kaśką". Dla miłośników sportowych wrażeń przygotowano żużlowy motocykl - FIS 500. Jego 1-cylindrowy, 4-suwowy silnik generował 43 KM. Szokować może jego apetyt na paliwo - 100 l/100 km.

Motocykl żużlowy FIS 500
Źródło zdjęć: © fot. Krystian Rola
Motocykl żużlowy FIS 500

Wszystkie tę piękne eksponaty czekają na zwiedzających 7 dni w tygodniu w godzinach o 9 do 20. Ceny biletów to 25 zł na normalny 17 zł za ulgowy. . Patronem medialnym wystawy jest Wirtualna Polska. Czy warto? Moim zdaniem jak najbardziej. Tych pojazdów nie ma już na drogach, a nawet w garażach jest ich coraz mniej. O każdym z pojazdów w sali Ratuszowej można powiedzieć, że jest perłą motoryzacji. Perłą, która wywołuje uśmiech na twarzy.

Syrena Sport
Źródło zdjęć: © fot. Krystian Rola
Syrena Sport
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)