Pasażer bez pasów ucierpiał w wypadku. Sąd zmniejszył odszkodowanie o 90 tys. zł

Nie wszyscy stosują się do obowiązku zapinania pasów.
Nie wszyscy stosują się do obowiązku zapinania pasów.
Źródło zdjęć: © Fot. Mariusz Zmysłowski
Michał Zieliński

09.08.2018 09:20, aktual.: 01.10.2022 17:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sąd Najwyższy zadecydował. Pasażer, który nie zapiął pasów i ucierpiał w wypadku, dostanie niższe odszkodowanie. Sędziowie orzekli, że przyczynił się do powstania szkody na swoim zdrowiu.

Kierujący volkswagenem golfem wyprzedzał inny samochód, jadąc z prędkością dwukrotnie wyższą niż dozwoloną. Na jego drodze pojawił się pojazd sygnalizujący skręt w lewo. Wtedy doszło do wypadku, w którym poważne obrażenia odniósł tylko pasażer podróżujący na tylnej kanapie golfa. Mężczyzna nie miał pasów.

W wyniku wypadku stracił zdolność do pracy. Jak informuje "Rzeczpospolita", podróżujący pozwał firmę ubezpieczającą auto. Straty na zdrowiu oszacowano na 300 000 zł, lecz Sąd Apelacyjny w Białymstoku odmówił wypłaty całości odszkodowania, a jedynie 50 proc. tej kwoty. Na tyle bowiem wyliczono jego przyczynienie do szkody.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który wydał wyrok bardziej przychylny dla poszkodowanego. Wymiar sprawiedliwości orzekł, że odszkodowanie powinno być pomniejszone o 30 proc., a samo niezapięcie pasów zakwalifikowano jako rażące niedbalstwo. W efekcie pasażer stracił ponad 100 tys. zł wliczając w to koszty procesu.

źródło: Rzeczpospolita

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)