Oznaczenia paliwa za granicą. Pomyłka może drogo kosztować
29.04.2019 14:43, aktual.: 28.03.2023 11:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nalanie oleju napędowego do baku samochodu na benzynę zazwyczaj nie jest możliwe. Odwrotnie może się to jednak "udać". Szczególnie za granicą, gdzie nazwy poszczególnych rodzajów paliw mogą być mylące.
Co kraj to obyczaj
Wjazd za granicę to przygoda, ale bywa, że również, że wiąże się z chwilami niepewności i ryzykiem popełnienia poważnego błędu. Tak właśnie może być na stacji paliw. W poszczególnych krajach nazwy paliw są różne. Co gorsze, bywa, że nie są zbyt intuicyjne. Oto czego należy się spodziewać w niektórych krajach Starego Kontynentu.
Benzyna
- Włochy - Benzina senza piombo
- Francja - sans plomb 95/SP95 E10 (E10)
- Hiszpania - Gasolina sin plomo 95
- Portugalia - Gasolina sem chumbo 95
- Grecja - Amoliwdi Wensina
- Chorwacja - Eurosuper 95
- Słowenia - Eurosuper95
- Czechy - Natural 95
- Dania - Blyfri 95
- Szwecja - Bensin 95/Blyfri 95
- Norwegia - Blyfri 95
- Holandia - Superbenzine
Olej napędowy
- Włochy - Gasolio/carburante
- Francja - Gasoil/Gazole
- Hiszpania - Gasóleo/Diésel/Aceite Diésel
- Portugalia - Diesel/Gasóleo
- Grecja - Diesel
- Chorwacja - Dizel/Eurodiesel
- Słowenia - Nafta/Diesel
- Czechy - Nafta
- Dania - Diesel
- Szwecja - DieselEurosuper
- Norwegia - Diesel/Diesel avgiftsfrio
- Holandia - Diezel
- Rumunia - Motorina
Wspólne oznaczenia
W październiku 2019 r. w życie weszły unijne przepisy, które obligują wspólnotowe kraje do dodatkowego oznaczania dystrybutorów jednakowymi symbolami dla poszczególnych rodzajów paliw. Nie warto jednak liczyć na to, że natkniemy się na nie wszędzie. Tam gdzie są, stanowią jednak istotną pomoc.
Zgodnie z przepisami, o których mowa, benzyna oznaczana jest literą "E" oraz liczbą. Określa ona maksymalną zawartość biokomponentu w paliwie. Na przykład "E10" to benzyna, w której biokomponent wynosi maksymalnie 10 proc. objętości.
Olej napędowy otrzymał literę "B". W przypadku innych paliw we wnętrzu rombu mogą znaleźć się różne oznaczenia. "H2" to wodór, "CNG" - sprężony gaz ziemny, "LNG" - skroplony gaz ziemny, a "LPG" - propan-butan.
Zgodnie z unijnym prawem oznakowanie analogiczne do tego z dystrybutorów umieszczane jest w sąsiedztwie wlewu paliwa nowych samochodów. Co ważne, zmiana oznakowania jest obowiązkowa nie tylko w Unii Europejskiej, ale też na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.
Kiedy oznakowanie znajdzie się we wszystkich krajach, wyjeżdżając za granicę kierowcy nie będą musieli znać lokalnych nazw na dystrybutorach.
Jeśli już dojdzie do pomyłki przy tankowaniu i zorientujemy się tuż po jego zakończeniu lub w jego trakcie, nie należy dopuścić do uruchomienia silnika. Pomoc drogowa naprawi nasz błąd, a rachunek i tak będzie niższy od tego, który mógłby wystawić nam mechanik w razie wystąpienia awarii.