Nowy przepis nie rusza kierowców. Policja wyciąga coraz cięższe działa

Policja próbuje egzekwować nowe przepisy
Policja próbuje egzekwować nowe przepisy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja Śląska
Kamil Niewiński

19.07.2023 17:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W teorii nowe przepisy, które zostały wprowadzone 1 lipca 2023 r. miały położyć kres "wyścigom słoni". Na razie efekt nie jest zadowalający, a policjanci próbują nowych sposobów na karanie kierowców.

Od 1 lipca w Polsce obowiązują nowe przepisy, które zakazują wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach oraz drogach ekspresowych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że problem zablokowanych wyprzedzające się wieki samochody ciężarowe zostanie w ten sposób rozwiązany. Od razu jednak pojawiło się również naprawdę zasadne pytanie: "Jak te przepisy weryfikować?".

Sama ustawa jest dość nieprecyzyjna i poza hasłem o "znacznej różnicy prędkości" nie mówi wiele o tym, czym właściwie charakteryzuje się dopuszczalny manewr. W przypadku właśnie znacznej różnicy prędkości kierowcy samochodów ciężarowych mogą wykonać manewr wyprzedzania. Nie jest jednak tajemnicą, że wielu kierujących za nic ma nowe reguły, co można zauważyć na autostradach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyprzedzania trwające po kilka minut nadal mają miejsce, a w świetle przepisów, które tego zabraniają, są jeszcze bardziej frustrujące. Policja dopiero uczy się egzekwować nowe reguły i powoli zaczyna sięgać po coraz mocniejszą broń w walce z ciężarówkami łamiącymi nowe zasady.

Wzmożonymi kontrolami pochwaliła się właśnie Śląska Policja. Miały one miejsce 17 lipca na śląskich odcinkach autostrad A1 i A4, a także na drogach ekspresowych S1 i S52. Arsenał był wyjątkowo szeroki - nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, laserowe mierniki z funkcją DBC (Distance Between Cars) oraz drony, które pozwalały na obserwowanie dróg z góry.

Ostatecznie funkcjonariusze naliczyli łącznie 46 wykroczeń, które związane były z zakazem wyprzedzania przez samochody ciężarowe. A pamiętajmy, że mówimy tylko o jednym dniu kontroli i to na wybranych odcinkach. 

Wzmożona akcja Śląskiej Policji
Wzmożona akcja Śląskiej Policji © Materiały prasowe | Śląska Policja

Powstaje więc zasadne pytanie, czy nowe przepisy rzeczywiście będą mogły realnie wpłynąć na bezpieczeństwo i płynność na polskich drogach szybkiego ruchu. Być może warto byłoby w lepszy sposób zakomunikować kierowcom zmiany w ustawie, chociażby z pomocą tablic świetlnych. Na A4 bowiem obecnie chętniej jesteśmy informowani o darmowych przejazdach po państwowych autostradach. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)