Nowe winiety na Słowacji. Turyści będą mogli zaoszczędzić

Winiety drogowe
Winiety drogowe
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Budzik
Tomasz Budzik

01.08.2024 09:57, aktual.: 01.08.2024 11:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kierowcy, którzy zamierzają tylko przejechać przez kraj naszych południowych sąsiadów, będą mogli zaoszczędzić. Wskutek wprowadzenia unijnych przepisów Słowacja wprowadziła nowy rodzaj winiety na swoje autostrady i drogi ekspresowe. Trzeba zapłacić 5,40 euro.

Kiedy rozpoczynały się tegoroczne wakacje, kierowcy, planujący przejazd przez Słowację, którzy chcieli korzystać z dróg ekspresowych, mieli do wyboru winietę 10-dniową (12 euro), 30-dniową (17 euro) lub roczną (60 euro).

Łatwo zauważyć, że siatka cennika była przez Słowaków zaprojektowana w ten sposób, by kierowcy z zagranicy płacili niewspółmiernie dużo. Chcesz tylko przejechać przez Słowację? Zapłać za 10 dni. Wybierasz się na dwutygodniowy urlop na południe Europy? Zapłać za cały miesiąc. Ale Unia nie śpi.

Pod koniec 2022 r. władze UE stworzyły przepisy, które obligują państwa członkowskie, korzystające z systemu winiet, do zmiany siatki swoich cenników. Politykom w Brukseli chodziło o to, by w ofercie znalazły się winiety krótkoterminowe. Do przepisów zastosowała się również Słowacja. Od 1 sierpnia 2024 r. u naszych południowych sąsiadów obowiązują następujące opłaty za autostrady i drogi ekspresowe:

  • winieta 1-dniowa: 5,40 euro,
  • winieta 10-dniowa: 12,00 euro,
  • winieta 30-dniowa: 17,00 euro,
  • winieta 365-dniowa: 60,00 euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W porównaniu z obecnymi dotąd w cenniku Słowaków winietami cena tej jednodniowej nie jest może najbardziej atrakcyjna, ale pozwala zaoszczędzić komuś, kto zamierza tylko przejechać przez Słowację lub odwiedzić ten kraj na jeden dzień.

Słowacką winietę można kupić na oficjalnej stronie internetowej eznamka.sk. Strona ma również polską wersję językową. Winieta jest elektroniczna. Oznacza to, że nie trzeba przyklejać do przedniej szyby żadnej naklejki. W momencie zakupu należy podać numery rejestracyjne pojazdu i dane te zostaną zapisane w centralnej bazie danych. Kontrola odbywa się za pomocą kamer ustawionych na płatnych drogach. System odczytuje numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów i porównuje je z bazą danych o pojazdach, za które wniesiono opłatę. Kara za jazdę bez opłaty wynosi 150 euro.

słowacjawinietyunia europejska
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także