Nowe pytania na egzaminie na prawo jazdy. Wśród nich m.in. jazda na suwak

Nowe pytania na egzaminie na prawo jazdy. Wśród nich m.in. jazda na suwak

Baza pytań na egzaminie teoretycznym została zaktualizowana o 216 pozycji.
Baza pytań na egzaminie teoretycznym została zaktualizowana o 216 pozycji.
Źródło zdjęć: © fot. Autokult.pl
Aleksander Ruciński
13.05.2020 12:45, aktualizacja: 22.03.2023 11:35

Baza pytań wykorzystywanych podczas teoretycznego egzaminu na prawo jazdy została wzbogacona o ponad 200 nowych pozycji. To w dużej mierze efekt niedawnej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Wprowadzone zmiany po kilku miesiącach zostały uwzględnione w arkuszach egzaminacyjnych.

Jak donosi "Rzeczpospolita", baza pytań egzaminacyjnych, z którymi muszą zmagać się kandydaci na kierowców, wzbogaciła się o aż 216 nowych pozycji. 39 z nich dotyczy przepisów ruchu drogowego, które weszły w życie 6 grudnia 2019 roku.

Zakresem obejmują one tematykę jazdy na suwak oraz tworzenia korytarzy życia. Pozostałe 177 nowych pytań dotyczy natomiast ogólnych przepisów, wliczając w to kwestię pieszych, pierwszeństwa i sygnalizacji świetlnej. Przyszli kierowcy na uzupełnienie wiedzy mieli ponad 5 miesięcy, a nie - jak pierwotnie planowało Ministerstwo Infrastruktury - 3 miesiące.

To w dużej mierze poboczny efekt epidemii koronawirusa, która przyczyniła się do czasowego zamknięcia ośrodków egzaminacyjnych. Kandydaci, którzy po wznowieniu działalności WORD-ów zapiszą się na egzamin, będą musieli zmierzyć się już z nowym zestawem pytań. Zaktualizowana lista zagadnień opublikowana 11 maja 2020 roku na stronach Ministerstwa Infrastruktury zawiera teraz aż 3270 pozycji.

W kwestii samego przebiegu egzaminu nic się jednak nie zmieniło. Kandydaci na kierowców w ciągu 25 minut muszą odpowiedzieć na 20 ogólnych pytań z podstaw przepisów ruchu drogowego oraz 12 pytań specjalistycznych, zależnych od wybranej kategorii prawa jazdy.

Są to pytania jednokrotnego wyboru, różniące się od siebie wagą. Oznacza to, że za prawidłową odpowiedź na zagadnienie mające duże znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego dostaniemy aż 3 punkty. Mniej istotne pytania wiążą się natomiast z 1 punktem. Aby zakończyć egzamin pozytywnie, trzeba uzyskać co najmniej 68 z 74 możliwych punktów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)