Nowe przepisy dotyczące instalacji autogazu. Co zmieniły?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem weszło w życie 27 września. Co zmienia dla montażystów i kierowców?

Tankowanie autogazu
Tankowanie autogazu
Źródło zdjęć: © Autokult
Marcin Łobodziński

30.09.2023 11:52

Od razu trzeba podkreślić, że nowe rozporządzenie nie dotyczy posiadaczy samochodów z zamontowaną już instalacją autogazu. Było przez ostatnie miesiące wiele publikacji na temat zagrożeń dla kierowców, jakie płyną z racji wprowadzenia nowych przepisów. Pojawiły się nawet niewielkie protesty, które wynikały z nie do końca zrozumiałych jeszcze przepisów.

W wywiadzie udzielonym dla serwisu specjalistycznego Gazeo.pl Artur Marciniszyn, Kierownik Wydziału Homologacji Pojazdów w TDT podkreślał:

"Nie jest prawdą stwierdzenie, iż wydane świadectwa homologacji czy też wyciągi ze świadectwa homologacji automatycznie stracą ważność, wejście w życie nowej ustawy nie wygasza świadectw homologacji ani wyciągów ze świadectw homologacji".

Zmiany dotyczą warsztatów

Najważniejsze zmiany dotyczą instalatorów, czyli firm gazowych, które wydają świadectwa homologacji oraz warsztatów, które montują systemy zasilania. Nowe są wzory wyciągów z dodatkowymi zabezpieczeniami i numerami. Tu nie ma miejsca na najdrobniejszy błąd. Jeśli cokolwiek nie będzie się zgadzać, samochód może stracić dopuszczenie do ruchu.

Nowością są tabliczki umieszczone trwale na nadwoziu lub ramie pojazdu, w łatwo dostępnym i widocznym miejscu. Na tabliczce znajdzie się przede wszystkim numer świadectwa homologacji, ale także m.in. nazwa instalatora.

Ma to choć częściowo zapobiec powszechnej w Polsce sytuacji, kiedy używane instalacje autogazu sprzedaje się do samodzielnego montażu przez użytkownika. Jednak tabliczki nie pojawią się już za chwilę, bo obowiązek ich umieszczania na pojazdach wchodzi w życie dopiero 17 maja 2024 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)