Samochody używaneNissanUżywany Nissan Primera P11 - dawny hit klasy średniej

Używany Nissan Primera P11 - dawny hit klasy średniej

Nissan Primera P11
Nissan Primera P11
Źródło zdjęć: © fot. Autokult
Bartosz Pokrzywiński
09.03.2011 17:28, aktualizacja: 30.03.2023 10:29

Gdyby stworzyć wizerunek marki Nissan, patrząc przez pryzmat produkowanych obecnie pojazdów, można by powiedzieć, że to japońska firma, która produkuje głównie crossovery, auta z napędem na cztery koła, GT-Ra i coś tam jeszcze. Nie zawsze tak było, czego dowodem może być Nissan Primera.

W 1990 roku Nissan doszedł do wniosku, że Europejczycy oraz Japończycy zasługują na coś lepszego niż przypominający Toyoty z lat 70-tych Bluebird, którego nazwa pamięta jeszcze lata 50. ubiegłego wieku. Tak właśnie powstał pomysł stworzenia pierwszej Primery, którą oznaczono modelowo jako P10.

Nissan Primera P11
Nissan Primera P11© fot. Autokult

Auto miało naprawdę ciekawą i jednocześnie bardzo prostą stylistykę i dostępne było jako liftback, sedan oraz kombi, dzięki czemu targetowo objęło całą niszę segmentu D. Pięć lat później Japończycy uznali, że czas delikatnie poprawić sylwetkę auta i tak oto w 1996 roku w Europie rozpoczęła się sprzedaż Primery P11. Auto dostało bogatsze wyposażenie, wielowahaczowe zawieszenie tylne z Maximy oraz atrakcyjniejsze nadwozie.

Mimo wszystko nadal brakowało autu stylistycznej świeżości, którą udało się uzyskać dopiero w 1999 roku, kiedy to na zaledwie dwa lata przed zakończeniem sprzedaży modelu miał miejsce ostatni facelifting Primery. Tę generację oznaczono jako P11.144. Patrząc na nadwozie, ma się wrażenie, że Nissan postawił wszystko na jedną kartę, chcąc sprawdzić, ile da się wycisnąć z tej konwencji stylistycznej.

Popularne jednostki napędowe modelu P11

Pierwsza setka w 11 sekund, prędkość maksymalna blisko 200 km/h oraz spalanie, które w mieście oscyluje na poziomie 10 litrów, a na trasie około 8 litrów na 100 km. Jednostka ta, podobnie zresztą jak 140-konne 2,0, należy do silników raczej bezawaryjnych, w których usterkom ulegają jedynie części eksploatacyjne.

Bezawaryjność i eksploatacja

Do klasycznych bolączek tego modelu można natomiast zaliczyć przednie zawieszenie, które mimo świetnego stanu potrafi dać o sobie znać, zwłaszcza przy zmiennych warunkach pogodowych. Ponadto użytkownicy skarżyli się na szybko wybijające się tuleje wahaczy, które źle znoszą dziurawe drogi.

Wnętrze i wyposażenie

Pasażerowie tylnej kanapy mają do dyspozycji wygodny podłokietnik, o którym nie zapomniano również z przodu. Niestety ten przy fotelu kierowcy jest zbyt mały i strasznie twardy, nie do końca przemyślano również cupholdery schowane pod podłokietnikiem. Mimo że są dwa, trudno upchnąć w nich dwie kawy w styropianowych kubkach. Siedziska są wygodne i świetnie spisują się podczas dłuższych tras, w szczególności dotyczy to przednich foteli.

Pozycja na rynku

Za taką kwotę auto oferuje właścicielowi spory komfort podróżowania, dobre właściwości jezdne, wytrzymałe jednostki napędowe świetnie współpracujące z instalacjami LPG, dużą ilość miejsca we wnętrzu oraz przyjemną dla oka stylistykę. Do listy wad dopisać można nieprecyzyjną skrzynię biegów, słabą widoczność do tyłu w przypadku liftbacka, stosunkowo szybko przepalające się diody podświetlenia tablicy zegarów oraz zbyt małą liczbą schowków we wnętrzu.

Nissan Primera P11
Nissan Primera P11© fot. Autokult

Podczas zakupu należy dokładniej przyjrzeć się zawieszeniu, w szczególności z przodu auta. Delikatne stuknięcia nie powinny jednak sprawiać większych problemów, mogą z kolei stać się dobrym argumentem podczas negocjacji ceny. Dostęp do części zamiennych jest bardzo łatwy, a ceny - umiarkowane.

Ceny przykładowych części zamiennych:

  • Reflektor przedni (używany) - 300 zł, ksenonowy 700 zł
  • Sprzęgło kompletne - 1,6 282 zł, 2,0 494 zł
  • Amortyzator przód - 250 zł
  • Amortyzator tył - 320 zł
  • Klocki hamulcowe komplet - 130 zł
  • Wahacz prawy górny przód - 150 zł
  • Tuleja wahacza tył - 35 zł

Zdaniem użytkownika:

Nissan jest bardzo wygodnym autem i ma zadowalające osiągi jak na 114 KM. Jeżdżę nim już ponad dwa lata i przez ten czas nie spotkała mnie żadna poważna awaria. Jedynymi pracami, jakie wykonałem przy aucie, były wymiany płynów eksploatacyjnych. Trzeba pamiętać o małej misce olejowej i co jakiś czas sprawdzać poziom oleju.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)