Niechronieni uczestnicy ruchu. Akcja policji już w czwartek 23 stycznia

Niechronieni uczestnicy ruchu. Akcja policji już w czwartek 23 stycznia

Z roku na rok sytuacja pieszych na polskich drogach ulega stopniowej poprawie.
Z roku na rok sytuacja pieszych na polskich drogach ulega stopniowej poprawie.
Źródło zdjęć: © fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Aleksander Ruciński
22.01.2020 11:32, aktualizacja: 22.03.2023 16:38

W czwartek 23 stycznia w całym kraju policja prowadzi pierwszą w tym roku ogólnopolską akcję związaną z bezpieczeństwem pieszych. Oznacza to większą liczbę patroli w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu.

Zaplanowane na 23 stycznia działania to pierwsza w 2020 roku kontynuacja akcji prowadzonych z powodzeniem w ubiegłych latach. W czwartek 23 stycznia funkcjonariusze skupią się przede wszystkim na bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów, patrolując okolice przejść dla pieszych, czy newralgicznych skrzyżowań dróg rowerowych z jezdnią. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo w takich miejscach i uświadomić zarówno kierowcom, jak i pieszym zagrożenia wynikające z niebezpiecznych zachowań i nieznajomości przepisów.

Statystyki wypadków z 2019 r. są najlepszym dowodem na to, że takie akcje przynoszą oczekiwane rezultaty. W 2019 roku na polskich doszło do mniejszej niż rok wcześniej liczby wypadków z udziałem pieszych. Niższa o 553 liczba zdarzeń przełożyła się na spadek liczby ofiar śmiertelnych o 14 osób, a także spadek liczby rannych - o 560 osób.

Nadal jednak jest sporo do zrobienia. W ostatnich 12 miesiącach piesi uczestniczyli w ponad 7 tysiącach wypadków, w których zginęło 791 osób, a 6368 zostało rannych. W przypadku rowerzystów są to nieco mniejsze liczby - 4,4 tys. wypadków, 258 zabitych i ponad 4 tys. rannych. Sporo, lecz podobnie jak w przypadku pieszych zauważalna jest duża poprawa względem 2018 roku.

Kierowcy powinni mieć się na baczności, ponieważ kary za uchybienia względem niechronionych uczestników ruchu należą do tych surowszych. Gdy wyprzedzimy pojazd poruszający się w tym samym kierunku, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by ustąpić im pierwszeństwa, zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 500 zł i 10 pkt karnych.

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu mandat wynosi 350 zł i 10 pkt karnych (w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa rowerzyście, mandat jest taki sam, ale na nasze konto wpływa 6 pkt karnych). Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych o ruchu niekierowanym lub bezpośrednio przed nim karane jest z kolei mandatem w wysokości 200 zł i 10 pkt karnymi.

W roku 2020 policyjne akcje - w tym poświęcone niechronionym uczestnikom ruchu - nie są z wyprzedzeniem umieszczane w harmonogramie pracy funkcjonariuszy. Zmieniły się też wewnętrzne regulacje dotyczące liczby uczestniczących policjantów - zniesiono wymóg mówiący o co najmniej 5 tysiącach w całym kraju. Czas pokaże, czy nie odbije się to negatywnie na statystykach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)