Poradniki i mechanikaNie zapłaciłeś za podróż autostradą e-TOLL? Masz więcej niż trzy dni na zapłatę

Nie zapłaciłeś za podróż autostradą e‑TOLL? Masz więcej niż trzy dni na zapłatę

W wakacje wielu kierowców wybierze się w dłuższą podróż, a tam, po raz pierwszy, spotka się z autostradami opłacanymi systemem e-TOLL. Jeśli nie zapłaciłeś za jazdę takim odcinkiem, to masz szansę naprawić swój błąd. Co więcej, masz nieco więcej czasu niż oficjalne trzy dni.

Odcinek autostrady objęty systemem e-TOLL
Odcinek autostrady objęty systemem e-TOLL
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Mateusz Żuchowski

27.06.2022 | aktual.: 13.03.2023 16:48

Od 1 grudnia 2021 roku na państwowych autostradach (A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław) opłat za przejazdy można dokonywać wyłącznie z pomocą elektronicznego systemu e-TOLL. Na tych odcinkach szlabany na bramkach są uniesione w górę, a opłaty są pobierane automatycznie na podstawie skanowania tablic rejestracyjnych.

Od kierowców, również samochodów osobowych, wymaga to obsługi jednej z aplikacji z pomocą których można wnieść opłatę za przejazd. W przypadku braku zapłaty Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada nałożenie na kierowcę "opłaty dodatkowej" w wysokości 500 zł. Jak można się domyślić sytuacja ta rodzi dla kierowców szereg komplikacji: nie wszyscy wiedzą o konieczności rozliczenia przejazdu w nowy sposób (szczególnie ci przyjeżdżający z zagranicy), trudności nastręczają również same aplikacje służące do wniesienia opłaty.

W związku z tym ustawodawca przewidział pewne pole manewru, choć jest ono bardzo małe. Ci, którym nie udało się wnieść automatycznej opłaty za przejazd, mogą kupić e-bilet na dany odcinek. Zgodnie z informacjami na stronach rządowych taką czynność można dokonać do końca trzeciego dnia od daty przejazdu.

Do tego udogodnienia jest jednak kilka zastrzeżeń: kara na kierowcę może zostać potencjalnie nałożona już podczas samego przejazdu przez patrolujący dany odcinek drogi radiowozy Krajowej Administracji Skarbowej – w tym przypadku zakup e-biletu po fakcie już niczego nie zmienia. Co więcej, e-biletów nie kupi się na wszystkich stacjach: do obsługi systemu e-TOLL dla samochodów osobowych rząd wybrał tylko niektóre stacje Orlenu i Lotosu.

Wielu kierowców oraz polityków partii opozycyjnych jest zdania, że przewidziane zasady – szczególnie na tak wczesnym etapie implementacji systemu i nadal stosunkowo ograniczonej kampanii informacyjnej – są zbyt rygorystyczne i skupiają się bardziej na pobieraniu wysokich kar niż umożliwienia kierowcom opłaty za przejazd autostradą.

Rząd odpiera jednak wszelkie zarzuty opiniami, że przygotowane rozwiązania są "przyjazne dla użytkownika" a jazda płatną autostradą stała się "wygodna i komfortowa". Co więcej, "resort finansów dołożył wszelkich starań i podjął wiele działań zmierzających do wyedukowania użytkowników, jak i gdzie opłacić przejazd, nawet w przypadku gdy przejazd miał już miejsce". Takimi słowami Podsekretarz Stanu Zastępca Szefa KAS Anna Chałupa odpowiedziała na interpelację posłów, którzy domagali się wydłużenia okresu w którym można dokonać opłaty za już dokonany przejazd. Taki pomysł został przez rząd błyskawicznie odrzucony.

Zakup e-biletu możliwy dłużej niż trzy dni po dokonaniu przejazdu

W tej chwili wedle rządowych stron systemu e-TOLL taki wsteczny e-bilet można wykupić "do końca trzeciego dnia od dnia zakończenia przejazdu" i ustawodawca oficjalnie uważa taki czas za wystarczający na naprawę swojego niedopatrzenia. W praktyce jednak okazuje się, że czas na zakup e-biletu jest dłuższy. Przy odpowiedniej interpretacji rządowych przepisów można uniknąć pięćsetzłotowej opłaty w terminie nawet pięciu dni od feralnej wizyty na autostradzie.

Jak to jest możliwe? Stacje benzynowe zgodnie z przepisami mają możliwość wystawienia e-biletu z datą do trzech dni wstecz od bieżącej. Zgodnie z przepisami kasjer wpisuje podane przez klienta miejsce i datę podróży. Na potrzeby innych przepisów taki e-bilet jest jednak ważny przez całe kolejne 48 godzin od podanej daty i przejazdu można dokonać w dowolnym momencie w ciągu tych dwóch dób.

Wspominane trzy dni tymczasem odnoszą się nie do początku ważności takiego e-biletu, a końca tego okresu. W praktyce oznacza to, że na stacji benzynowej można dokonać opłaty za przejazd, który miał miejsce nawet pięć dni wcześniej (trzy doby zostawione przez ustawodawcę oraz dwie doby ważności biletu). Z tego samego powodu w rządowej aplikacji e-TOLL BILET PL można wybrać datę przejazdu autostradą odleglejszą niż ustawowe trzy dni wstecz.

Aplikacja e-TOLL BILET PL umożliwia zakup e-biletu na kilka dni wstecz
Aplikacja e-TOLL BILET PL umożliwia zakup e-biletu na kilka dni wstecz© fot. Tomasz Budzik

To cenna wiedza, z którą wielu kierowców może uniknąć niepotrzebnych nerwów i wysokich kar. Szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy częstsze są podróże po kraju i wcześniej nieodwiedzanych drogach.

Źródło artykułu:WP Autokult
autostradyautostrada a4autostrada a2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (138)