Znikną szlabany na autostradach. System e-Toll od 1 grudnia 2021 roku

Znikną szlabany na autostradach. System e‑Toll od 1 grudnia 2021 roku

Bramki na autostradach to duża uciążliwość dla kierowców.
Bramki na autostradach to duża uciążliwość dla kierowców.
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
06.11.2020 13:56, aktualizacja: 16.03.2023 15:40

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, już niebawem pożegnamy się z autostradowymi szlabanami. Długo oczekiwany system elektronicznego poboru opłat e-Toll ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli zmiany w ustawie o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym. Projekt nowelizacji zakłada likwidację szlabanów i punktów manualnego poboru opłat na płatnych autostradach w Polsce.

Na razie sprawa dotyczy wyłącznie państwowych autostrad, czyli odcinków A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław o łącznej długości 261 km. Docelowo jednak projekt obejmie wszystkie płatne drogi szybkiego ruchu w Polsce, także te zarządzane przez prywatne firmy.

Pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, Przemysław Koch podkreślił, że system elektronicznego poboru opłat e-Toll docelowo obejmie każdy pojazd poruszający się po płatnych odcinkach, wliczając w to samochody ciężarowe, które już dziś objęte są systemem opłat drogowych obowiązujących na 3700 km dróg krajowych.

W przypadku samochodów o masie do 3,5 tony możliwe będą dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada możliwość zakupu biletu na autostradę przez aplikację mobilną. W drugiej opłaty byłyby naliczane na podstawie danych geolokalizacyjnych.

Zgodnie z planem pierwsza możliwość ma być dostępna od momentu uruchomienia systemu, co ma nastąpić już w 1 kwartale 2021 roku. Natomiast od grudnia 2021 z odcinków, nad którymi pieczę sprawuje Krajowa Administracja Skarbowa znikną szlabany i wdrożony zostanie automatyczny system e-Toll.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)