Najbardziej odjechane samochody ciężarowe na świecie

Na co dzień ciężarówki kojarzą się nam z koleinami na głównych drogach i stresem, jaki wywołują, kiedy mijamy się z nimi na wąskich uliczkach. Ich gigantyczne gabaryty sprawiają, że zasiadający w szoferkach kierowcy nabierają nieprzyjemnych nawyków w stosunku do innych uczestników ruchu. Jednak obcowanie z tirami może być również doznaniem estetycznym. Oto kilka przykładów nietypowych samochodów ciężarowych po ciekawych modyfikacjach.

Fot. Flickr.com/Mr.Awenec
Fot. Flickr.com/Mr.Awenec
Paweł Żmuda

08.12.2010 | aktual.: 07.10.2022 16:55

Scania R620 V8

Fot. Flickr.com/Mr.Awenec
Fot. Flickr.com/Mr.Awenec

Samochody szwedzkiej Scanii są często spotykane na naszych drogach. W 2004 roku producent wypuścił na rynek ciężarówki z serii R. Auta szybko zdobyły uznanie wśród kierowców, co zaowocowało przyznaniem tytułu Truck of the Year w roku 2004 oraz 2010. Pojazdy sprzedawane są z silnikami o pojemności 9, 12 i 16 litrów. Prezentowany na zdjęciu egzemplarz nie przypomina nudnego auta, jakie mijamy na autostradach. Ciężarówka wyposażona w największy z silników V8 została sfotografowana podczas Truckfest Hradec Kralove w 2008 roku.

Scania - The Last Legend

Fot. christian-sperl-transporte.de
Fot. christian-sperl-transporte.de

Kolejna niecodzienna Scania, która w przeciwieństwie do wielu tuningowanych samochodów, cały czas na siebie zarabia. Auto noszące nazwę The Last Legend należy do założonej w 1996 roku niemieckiej firmy Christian Sperl Transporte, która - jak nietrudno zgadnąć - zajmuje się hurtową dostawą towarów, takich jak żwir czy piasek, usuwaniem gruzu budowlanego i urobku. Szkoda, że większość ciężarówek nie ma tak oryginalnych właścicieli.

Scania - Dark Spirit

Fot. christian-sperl-transporte.de
Fot. christian-sperl-transporte.de

Druga z niezwykłych ciężarówek, której właścicielem jest firma Christian Sperl Transporte. Egzemplarz pomalowany na barwy przypominające nieco kultową maskotkę Eddie zespołu Iron Maiden, został nazwany Dark Spirit.

Svempa Scania Roadster

Fot. Scania
Fot. Scania

Zwykła Scania pozbawiona dachu? Nic bardziej mylnego. Scania Roadster zaprezentowana w 2008 roku w Nadarzynie to niekonwencjonalny pojazd przygotowany na bazie modelu serii T. Auto wyposażone jest w silnik V8 o mocy około 1000 koni mechanicznych. Nie wiadomo, ile kosztowała modyfikacja samochodu, jednak przedstawiciele Svempa informują, że samo malowanie w kolorze czerwonej perły to koszt około 15 tysięcy dolarów.

Scania - plażowo

Obraz

Niezwykła Scania, której widok mógłby wywołać uśmiech na twarzy każdego kierowcy, który miał z nią bliższą styczność.

Scarface

Obraz

Kultowy film Briana De Palma z 1983 roku stał się inspiracją dla artysty ozdabiającego Scanię. Twarz słynnego Ala Pacino może wyglądać nieco dziwnie na ciężarówce. Miejmy nadzieję, że kierowca auta nie zachowywał się na drodze jak filmowy bohater.

Isuzu JCR

Fot. WikiCommons
Fot. WikiCommons

Nieco mniej ekstrawagancki przykład pakistańskiego tuningu - japońska ciężarówka Isuzu JCR sfotografowana na drogach w okolicach łańcucha górskiego Karakorum po pakistańskiej stronie granicy.

Ford F1

Fot. thewondrous.com
Fot. thewondrous.com

Nie tylko Japończycy mają swój styl dekorowania ciężarówek. Zupełnie w inny sposób ozdabiają auta kierowcy z Pakistanu. Samochody uatrakcyjnione tradycyjnymi elementami wyposażane są nawet w dodatkową przestrzeń nad kabiną, która wykorzystywana jest jako miejsce do spania dla porządkowych lub jako dodatkowy luk bagażowy.

Dekotora

Fot. pinktentacle.com
Fot. pinktentacle.com

Dekotora lub Decotora to japońska sztuka ozdabiania samochodów ciężarowych. Zwykle samochody, które dostaną się w ręce Azjatów, są wyposażane w neony lub światła ultrafioletowe. Modyfikacje nie ograniczają się jedynie do kabiny i przyczepy - Japończycy wyposażają wnętrze w dziwne gadżety. Możemy np. spotkać niezwykłe, błyszczące, chromowane rury, elementy pozłacane i oczywiście rzucające się w oczy malowidła. Decotora tworzona jest zarówno przez zawodowych kierowców, jak i hobbystów.

Kenworth T904

Fot. webshots.com
Fot. webshots.com

Historia amerykańskiej firmy Kenworth rozpoczęła się w Portland, w stanie Oregon, w 1912 roku. Przez długi czas producent zajmował się składaniem autobusów, jednak teraz to ciężarówki stanowią główne pole manewru Kenworth. Widoczny na zdjęciu model T904 produkowany jest przez australijskie zakłady w stanie Wiktoria.

Scania R560

Obraz

Volvo FM 8x4

Obraz

Peterbilt Jettruck

Obraz

Volvo Mean Green

Obraz

Man - betoniarka

Obraz

Volkswagen Constellation Race Truck

Fot. WikiCommons
Fot. WikiCommons

[/caption]

Volkswagen Constellation jest flagowym modelem spółki Volkswagen Nutzfahrzeuge (Volkswagen Samochody Użytkowe). Pojazd produkowany w fabryce w brazylijskiej fabryce Volkswagena przeznaczony jest głównie na rynek południowoamerykański. Zaskoczeniem może być nie tylko to, że Volkswagen zajmuje się produkcją monstrualnych maszyn, lecz także to, że jego ciężarówki startują w zawodach sportowych takich jak Brazilian Formula Truck Championship.

Scania T#2

Obraz

To, jak została pomalowana ciężarówka, przywodzi na myśl kultową już drogę U.S. Route 66, otwartą w 1926 roku. Prawdziwe Stany Zjednoczone w Polsce...

Scania T

Obraz

Już podstawowa wersja Scanii T kojarzy się z niezwykłymi samochodami ciężarowymi rodem ze Stanów Zjednoczonych. W oryginalnym malowaniu jest jeszcze lepiej.

Colani Truck

Obraz

Samochód żywcem wyjęty z filmu science fiction wcale nie jest wynalazkiem ekscentrycznego reżysera. To ciężarówka zaprojektowana przez niemieckiego projektanta - Luigiego Colani. Ojciec urodzonego w 1928 roku designera pochodził z szwajcarskiego Madulain, a jego matka z Polski. Colani ma na swoim koncie projekty dla takich firm, jak Ferrari czy Vobis. Jego ciężarówki zadziwiały już w latach 70. ubiegłego wieku.

KRAZ-214

Fot. englishrussia.com
Fot. englishrussia.com

KrAZ to ukraińska firma zajmująca się produkcją cywilnych i wojskowych ciężarówek. Początkowo tworzyła ona elementy służące do budowy mostów, jednak już w latach 50. ubiegłego wieku roku z fabryk wyjechały pierwsze ciężarówki. KrAZ-214 był produkowany w latach 1957-67. Pierwsze prototypy powstały w 1951 roku. Pojazdy wyposażono w silnik o pojemności 6,97 litra i mocy ponad 200 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna modelu wynosi około 55 km/h. Na zdjęciu możemy zobaczyć mocno zmodyfikowaną wersję ciężarówki. Wiadomo tylko, że autorem konstrukcji jest obywatel Rosji.

Mitsubishi Fuso

Obraz

Projektanci z Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation postanowili puścić wodze fantazji. Podczas Tokyo Motor Show w 2007 roku zaprezentowano koncept Canter Eco-D. Hybrydowa wywrotka została wyposażona w silnik diesla o pojemności 3 litrów oraz niewielki silnik elektryczny. Według producenta pojazd jest w stanie transportować około 3000 kilogramów ładunku.

Scania R - TEDI-TRANS

Obraz

Scania R, należąca do polskiego przedsiębiorstwa TEDI-TRANS, to kolejny przykład inspiracji rodem ze srebrnego ekranu. Swoją stylizacją pojazd przypomina film Ghost Rider.

Scania - Mika Auvinen

Obraz

Samochód wykonany przez fińskiego tunera - Mika Auvinena, został doceniony na wielu zlotach truckerów. Auto zdobyło między innymi nagrodę wicemistrza Europy na zlocie Truckstar Festival w Assen.

Stoops and Bentz

Obraz

Amerykańska firma Stoops Specialty Trucks, współpracująca z Bentz Transport Products, zajmuje się modyfikacją ciężarówek Freightliner Columbia, Century S/T oraz Coronado. Zmiany obejmują przede wszystkim części sypialne i - według zapewnień producenta - służą głównie kierowcom lubiącym podróżować wraz z żonami. W ciężarówkach montowane są między innymi takie udogodnienia, jak: prysznice, większe łóżka, toalety czy spore lodówki.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)