Motocykle wjadą na stałe na buspasy w Warszawie. Program pilotażowy przyniósł pozytywne efekty

Od kwietnia ruszy zmiana oznakowania oraz organizacji ruchu
Od kwietnia ruszy zmiana oznakowania oraz organizacji ruchu
Źródło zdjęć: © fot. Szymon Starnawski/Polska Press/East News
Filip Buliński

25.02.2020 08:31, aktual.: 22.03.2023 16:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwa lata po wprowadzeniu programu pilotażowego nadchodzi dobra wiadomość dla użytkowników jednośladów. Od kwietnia 2020 r. w Warszawie motocykliści będą mogli legalnie jeździć po buspasach. Taką decyzję podjął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Po wielu latach walki i oczekiwań, kierowcy jednośladów wreszcie się doczekali. Już niebawem będą mogli legalnie jeździć po warszawskich buspasach. Pierwszy pomysły pojawiały się już 9 lat temu, jednak wtedy rewolucji zdecydowanie sprzeciwiało się ZTM, argumentując, że dodatkowi goście na wydzielonym pasie będą przeszkadzać autobusom.

Co ciekawe, badania Politechniki Warszawskiej wykazały, że w godzinach szczytu motocykliści i tak korzystali z buspasów, stwarzając przy tym mniej zagrożeń, niż gdy przeciskali się między tłoczącymi się samochodami. W Krakowie, gdzie motocykliści korzystają z buspasów od 2014 r., również nie zauważono negatywnego wpływu takich przepisów na płynność poruszania się pojazdów komunikacji zbiorowej.

W stolicy z dozą niepewności do pomysłu wrócono na początku 2018 roku. W maju wspomnianego roku wprowadzono program pilotażowy, który zakładał próbne wpuszczenie motocyklistów na wybrane buspasy. Kierowcy jednośladów mogli poruszać się ciągu ulic Radzymińskiej i al. Solidarności (od ul. Krynoliny do ul. Rzeszotarskiej) oraz w ciągu Trasy Łazienkowskiej (od al. Jerozolimskich po al. Stanów Zjednoczonych/ul. Ostrobramską).

Po dwóch sezonach, w październiku 2019 roku program został zakończony sukcesem. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiada, że od kwietnia rozpocznie się zmiana oznakowania oraz organizacja ruchu. Od wejścia w życie ustawy o elektromobilności po buspasach w całym kraju mogą poruszać się samochody elektryczne. W Warszawie niebawem dołączą do nich motocykliści.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)