Wcześniej byli ostrożni, teraz zabrali głos. Mechanicy o benzynie E10

Coraz częściej pojawiają się racjonalne głosy w sprawie benzyny E10, a mechanicy, którzy do tej pory siedzieli na uboczu i nie chcieli wydawać wyroków, wreszcie zaczęli mówić.

Benzyna E5 czy E10?
Benzyna E5 czy E10?
Źródło zdjęć: © Autokult
Marcin Łobodziński

23.02.2024 | aktual.: 10.11.2024 10:41

Głosów za i przeciw benzynie E10 było wiele w grudniu i na początku 2024 roku. Większa zawartość alkoholu w benzynie niesie pewne skutki, ale nie zawsze są one negatywne.

Polski rząd, jedyne co przygotował dla kierowców to pełną błędów bazę informacyjną, w której można sprawdzić, czy konkretny samochód może jeździć na nowym paliwie, czy też nie. Żadnej kampanii, żadnych badań, ulotek, tylko źle skopiowana baza w oryginale przygotowana przez zachodnie organizacje.

Największe obawy dotyczyły starszych samochodów, nie tylko nieprzystosowanych do nowego paliwa, ale też z dość zużytym, starym układem paliwowym. Ekspert wyjaśnia.

— Jednorazowe zatankowanie nawet pełnego zbiornika paliwem E10 nie spowoduje żadnych szkód — wyjaśnia Adam Lehnort, ekspert sieci warsztatów ProfiAuto. — Dopiero długotrwałe działanie większej porcji etanolu na podzespoły układu paliwowego może mieć na nie niekorzystny wpływ. Co może spowodować? Korozję i nieszczelności to skutki, jakich można oczekiwać, natomiast i to nie należy do pewników — dodaje ekspert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspert wyjaśnił również, że etanol, czyli alkohol w paliwie E10 działa niekorzystnie na elementy układu paliwowego, ale z zastrzeżeniem, że znajduje się w nim pod dużym ciśnieniem. To dlatego na "czarnej liście" aut są te mające wtrysk bezpośredni pierwszej generacji. Warto jednak i do tego podchodzić ostrożnie.

— Nie można jednak wszystkich samochodów wkładać do jednego worka — podkreśla Adam Lehnort z ProfiAuto. — Nawet w czasie produkcji producent samochodu mógł poczynić modyfikacje w układzie paliwowym, zmieniając niektóre elementy na wykonane z innych materiałów. To oznacza, że wymieniając te części na nowsze, da się przygotować niektóre samochody do zasilania benzyną E10. Trzeba to jednak skonsultować z warsztatem, który ma dostęp do bazy części.

Adam Lehnort wyjaśnił także wpływ większej zawartości etanolu na sam proces spalania. Zwraca uwagę na większe natlenienie paliwa, które ma więcej alkoholu oraz naturalne podniesienie liczby oktanowej. W paliwach z niską zawartością alkoholu wysoką liczbę oktanową uzyskuje się w sposób niejako sztuczny przez zwiększenie zawartości związków ETBE, które niekorzystnie działają na komorę spalania.

A co z samochodami na LPG?

Wiele mówi się o odkładaniu wody w nowym paliwie za sprawą większej zawartości alkoholu. Tymczasem samochody na autogaz jeżdżą na gazie, więc z benzyny korzystają rzadko. Tym samym benzyna zalega dłużej w zbiorniku niż w tradycyjnym aucie. Ekspert nie zaleca stosowania benzyny E10 do instalacji autogazu starszego typu, ale w przypadku nowszych nie widzi problemu.

Do samochodu na gaz można tankować E10, jeśli instalacja jest tak skonfigurowana, że podczas jazdy dość często spalana jest także benzyna – precyzuje ekspert ProfiAuto. — Dotyczy to m.in. instalacji z dotryskiem albo takich, w których przy dużym obciążeniu silnika benzyna włącza się do procesu spalania. Tak jest skalibrowanych wiele instalacji autogazu w nowoczesnych samochodach, np. dostępnych z LPG już u dealerów — precyzuje.

Gorszym przypadkiem są samochody, które jeżdżą bardzo rzadko, wręcz okazjonalnie i są tankowane co kilka miesięcy (np. klasyki, youngtimery). Do nich lepiej nie tankować benzyny E10, ale też można, pod warunkiem wyczyszczenia i sprawdzenia kondycji układu paliwowego.

— Może być tak, że w zbiorniku paliwa jest już i tak sporo wody, a benzyna E10 tylko zwiększy jej ilość. Czyszczenie zbiornika paliwa jest czynnością, która z pewnością wydłuży trwałość silnika i jego osprzętu. Dobrze jest zlecić w warsztacie weryfikację wszystkich przewodów i połączeń w układzie paliwowym, a także wymianę filtra lub filtrów paliwa – dodaje Lehnort.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (243)