Jazda w terenie bez pasów. Sprawdź, czy to legalne

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego zarówno kierowca, jak i pasażerowie pojazdu mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa, o ile pojazd jest w nie wyposażony. Ale czy ta zasada obowiązuje również w przypadku jazdy poza utwardzonymi drogami, na przykład w terenie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.

Czy jeżdżąc w terenie, trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa?
Czy jeżdżąc w terenie, trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe, Mercedes | Michał Pawłowski

09.09.2023 09:15

Na początek warto przypomnieć, że zgodnie z ogólnymi zasadami, każdy kierowca i pasażerowie pojazdu samochodowego są zobowiązani do korzystania z pasów bezpieczeństwa. Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie zawiera wyjątków od tej zasady, nie wskazuje na miejsca, w których jazda bez pasów byłaby dozwolona. Wyłącza jedynie pewne grupy osób, które z różnych powodów mogą być zwolnione z obowiązku korzystania z pasów.

W kontekście jazdy terenowej, zwanej również offroadem, warto zwrócić uwagę na zakres działania wspomnianej ustawy. W pierwszym artykule "kodeksu drogowego" czytamy bowiem, że ustawa ta reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.

Aby zatem odpowiedzieć na pytanie, czy podczas jazdy w terenie musimy korzystać z pasów, trzeba najpierw ustalić, czy miejsce, w którym się poruszamy, podlega przepisom ruchu drogowego.

Czy jazda offroad to jazda po drogach publicznych?

Odpowiedź na to pytanie zależy od lokalizacji, w której się poruszamy. Kluczowe jest nie tylko to, jaki znak drogowy stoi przed wjazdem w miejsce, które potocznie nazywamy terenem. Ważna jest również klasyfikacja danej drogi. Droga leśna czy polna może być drogą publiczną, ale nie musi. Jak czytamy w komentarzu do Prawa o ruchu drogowym wydawnictwa C.H. Beck, "elementem konstytutywnym drogi publicznej jest zaliczenie jej do odpowiedniej kategorii".

Jeżeli droga leśna lub polna nie jest chociaż drogą gminną (co często ma miejsce), to nie jest ona drogą publiczną. Z punktu widzenia prawa nie mamy wtedy obowiązku korzystania z pasów. Jednak należy pamiętać, że taka droga może być drogą prywatną, leśną lub strefą ruchu.

Jeśli jest to droga leśna, może ona być zamknięta dla ruchu ogólnego, co oznacza, że nie mamy prawa tam jeździć. W takim przypadku brak pasów jest naszym najmniejszym problemem. Po drodze prywatnej możemy jeździć za zgodą jej właściciela i nie obowiązuje na niej korzystanie z pasów. Jeśli jednak jest to strefa ruchu, droga musi być oznaczona odpowiednimi znakami i tablicami, a wtedy obowiązuje korzystanie z pasów.

Podsumowując, jeżeli znajdujemy się w miejscu, gdzie obowiązują przepisy ruchu drogowego, mamy obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Warto dodać, że w przeciwieństwie do jazdy pod wpływem alkoholu, ten obowiązek nie dotyczy miejsc ogólnodostępnych, czyli ruchu lądowego.

Dlaczego nie warto jeździć w terenie bez pasów, pomijając kwestie prawne i klasyfikacji dróg?

Zawsze warto mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, i to dość mocno. Z doświadczenia wiem, że nawet na zwykłych drogach polnych zdarzają się odcinki, na których można się rozpędzić, ale i napotkać dół, który spowoduje mocne wybicie pojazdu. Może to doprowadzić do uderzenia głową w dach, a nawet skończyć się wypadkiem.

W nieokreślonych miejscach, takich jak żwirownie, może dojść do zderzenia z innym pojazdem lub przewrócenia naszego auta. Tzw. rolka autem bez pasów często skutkuje nie tylko uszkodzeniem głowy, ale nawet kręgosłupa. W terenie łatwo o takie zdarzenie nawet przy niewielkiej prędkości.

Jeśli zdecydujemy się na jazdę bez pasów i dojdzie do wypadku, w wyniku którego doznajemy uszczerbku na zdrowiu, może się okazać, że otrzymamy niższe odszkodowanie. Ubezpieczyciel może bowiem uznać brak zapiętych pasów bezpieczeństwa za czynnik przyczyniający się do zwiększenia szkody i przyznać nam tylko niewielki procent odszkodowania, co bezpośrednio wpływa na jego wysokość.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)