Jak zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec?
Rejestracja krajowego pojazdu jest bardzo łatwa, ale jeśli auto pochodzi zza granicy, nieco bardziej się komplikuje. Trzeba bowiem odwiedzić kilka miejsc po urzędem i zebrać większą ilość dokumentów.
24.06.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:38
Zanim wybierzesz się do wydziału komunikacji…
… musisz przygotować już kilka dokumentów. W pierwszej kolejności opłać podatek akcyzowy w Urzędzie Celnym. Należy dokonać takiej opłaty w czasie 30 dni od zakupu pojazdu.
Zobacz także
Natomiast zanim autem gdziekolwiek pojedziesz sprowadzonym autem, musisz mieć ważną polisę OC. Pierwszym miejscem, do jakiego warto pojechać jest stacja kontroli pojazdów, która wykona niezbędne do rejestracji badanie techniczne.
Jest to konieczne tylko wtedy, kiedy auto nie ma ważnych badań lub w dowodzie rejestracyjnym nie ma wszystkich parametrów technicznych niezbędnych do rejestracji pojazdu w Polsce. Również wtedy, gdy z dokumentów wynika, że pojazd uczestniczył w kolizji lub wypadku drogowym, albo narusza wymagania ochrony środowiska.
W międzyczasie oddaj do przysięgłego tłumacza dokumenty pojazdu do tłumaczenia na język polski.
Wydział komunikacji – wymagane dokumenty
W wydziale komunikacji do rejestracji samochodu z Niemiec niezbędne będą:
- wniosek o rejestrację,
- dowód własności pojazdu,
- dowód rejestracyjny,
- dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy,
- zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym (jeśli jest niezbędne),
- tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego,
- tablice rejestracyjne.
Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu z Niemiec?
Pomijając koszt zapłaty podatku akcyzowego, którego wysokość jest ściśle uzależniona od rzeczywistej wartości pojazdu, koszty jakie poniesiecie rejestrując samochód z Niemiec to:
- Badanie techniczne – od 60 do 98 zł (zależnie od tego, czy tylko do ustalenia parametrów technicznych czy normalny przegląd)
- Tablice rejestracyjne – 80 zł
- Dowód rejestracyjny – 54 zł
- Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
- Opłata ewidencyjną – 2 zł
- Karta pojazdu – 75 zł
- Naklejka kontrolna – 18,50 zł
- Naklejka legalizacyjna – 12,50 zł