Poradniki i mechanikaJak skutecznie usunąć owady z karoserii auta - poradnik

Jak skutecznie usunąć owady z karoserii auta - poradnik

Mitsubishi Oultander
Mitsubishi Oultander
Źródło zdjęć: © fot. Artur Kuśmierzak
Artur Kuśmierzak
10.07.2012 20:30, aktualizacja: 30.03.2023 12:11

Lato nie jest tak uciążliwą porą roku dla lakieru samochodowego jak zima. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie również jest on narażony na zgubny wpływ różnych czynników zewnętrznych. Jednym z nich są bez wątpienia owady.

Nieważne, jak i gdzie podróżujemy samochodem, pewne jest, że już po kilku minutach jazdy na przednim pasie pojawi się mnóstwo zabitych owadów. Część osób przymyka na to oko i jeździ zanieczyszczonym autem jeszcze przez kilka tygodni, inni od razu jadą do myjni.

Niestety tak naprawdę żaden z wyżej wymienionych sposobów nie będzie w pełni skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Dlaczego? Lakier samochodu kierowcy, który przymknie na to oko lub potraktuje zaschnięte owady wysokociśnieniową myjką z odległości kilku milimetrów, prędzej czy później za to zapłaci.

Oczywiście kierowcom wydaje się, że jest to najskuteczniejsze i najtańsze rozwiązanie. Nie trzeba przecież wydawać niepotrzebnych pieniędzy na drogie specyfiki. Wystarczy tylko zbliżyć dyszę myjki do owadów i po kilku sekundach znikną one z karoserii. Niestety często wraz z owadami z elementów blacharskich znika również lakier. Jeśli na przykład zderzak był wcześniej malowany przez lakiernika, to po kilku takich myciach z pewnością nie będzie już wyglądał tak ładnie jak przedtem.

Skoro taka metoda działa niekorzystnie na karoserię, to jak powinno się właściwie usunąć owady z lakieru? Najlepiej za pomocą specjalnego preparatu. Na rynku jest całkiem spory wybór takich specyfików. Jedni producenci oferują spraye, inni nasączone ściereczki. Najtańsze środki kupimy już za około 10 zł (Moje auto), za kosmetyki średniej klasy zapłacimy 20 zł (Sonax), najdroższe będą kosztować nawet około 40 zł (Meguiar's).

Co lepiej usuwa owady - spraye czy ściereczki? Opinie są różne. Większość producentów oferuje jednak środki w sprayu, w związku z czym można przypuszczać, że są one skuteczniejsze.

Jak wybrać właściwą broń przeciwko owadom? Na pewno nie warto inwestować w najtańszą chemię, bo często nie jest ona zbyt skuteczna. Na rynku w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się środki z nanocząsteczkami, które tworzą specjalną powłokę skutecznie chroniącą przed zanieczyszczeniami.

Jak bezpiecznie stosować preparaty do usuwania owadów? Przede wszystkim wszelkie czynności powinniśmy wykonywać na mokrej powierzchni, która nie może być gorąca. Na tak przygotowane miejsce należy rozpylić preparat, odczekać kilka chwili i spłukać go wodą pod ciśnieniem z niezbyt bliskiej odległości. Czynności te należy powtórzyć kilka razy.

Uwaga! Jeśli pozostawimy środek do usuwania owadów na lakierze auta zbyt długo, może to skończyć się jego miejscowym uszkodzeniem. Preparaty do usuwania owadów są bowiem substancjami żrącymi. Dla własnego bezpieczeństwa warto też zaopatrzyć się w rękawice ochronne.

Jak skutecznie usunąć owady bez wydawania pieniędzy na specjalne preparaty? Czy to w ogóle jest możliwe? Owszem, są też pewne alternatywy dla środków dostępnych w sklepach, ale z ich skutecznością bywa różnie. W niektórych przypadkach okazują się wystarczające, ale przy szczególnie trudnych zabrudzeniach z pewnością za wiele nie pomogą.

Jedni pozbywają się owadów za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, inni wykorzystują do tego celu gazowaną wodę mineralną, a jeszcze inni na zabrudzonym elemencie kładą ręcznik nasączony wodą z szamponem i zostawiają go na noc.

Niekiedy bywa też tak, że nawet drogi preparat do usuwania owadów nic nie zdziała. Co wtedy? Niezastąpiona w takich sytuacjach jest glinka. Poradzi sobie ona nawet z owadami, z którymi nie mogliśmy uporać się już od dłuższego czasu, a przy okazji usunie inne zanieczyszczenia. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować środków chemicznych do czyszczenia urządzeń sanitarnych, a tym bardziej ostrych narzędzi.

Jeśli w trakcie usuwania owadów uszkodzimy lakier, będziemy zmuszeni najpierw ręcznie wypolerować karoserię auta przy użyciu pasty lekkościernej. Jeżeli to nie pomoże, czeka nas polerowanie specjalnym urządzeniem. Jeżeli do tego celu zechcemy użyć szlifierki, to wówczas jej prędkość obrotową powinniśmy ustawić na zakres 800-1000 obr./min. Odradzam jednak robienie tego na własną rękę, bo bardzo łatwo jest w ten sposób przetrzeć, a nawet przepalić powłokę lakierniczą.

Jak skutecznie zabezpieczyć lakier auta przed owadami, zanim się na nim jeszcze pojawią? Bardzo łatwo, należy przede wszystkim po każdym umyciu dokładnie nawoskować całą karoserię. Taki zabieg co prawda w pełni nie ustrzeże nas przed owadami, ale przynajmniej ograniczy ich ilość i ułatwi ich usuwanie podczas standardowego mycia.

O szybkie pozbywanie się owadów powinni zadbać przede wszystkim właściciele aut nowych, w których producent zdecydował się na zastosowanie ekologicznego lakieru na bazie wody - ten typ niestety nie grzeszy wysoką trwałością.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)