Jak przewozić dziecko samochodem zgodnie z prawem?
Po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym w dniu 9 kwietnia 2015 roku pojawia się sporo nieścisłości w zrozumieniu przepisów dotyczących przewozu dzieci. Przedstawiamy je w prosty i przystępny sposób.
25.07.2016 | aktual.: 30.03.2023 11:32
Po zmianie prawa zniknęło kryterium wieku dziecka, które powinno być przewożone w foteliku lub urządzeniu podtrzymującym. Wcześniej była mowa o wieku 12 lat, obecnie jedynym wymogiem do zwolnienia dziecka z dodatkowych urządzeń jest wzrost 150 cm. A zatem, dzieci do 150 cm wzrostu powinny być przewożone z zastosowaniem fotelika lub rządzenia podtrzymującego (tzw. podstawka).
Od powyższego przepisu są jednak wyłączenia. Można przewozić dziecko o wzroście powyżej 135 cm zapięte pasami bezpieczeństwa i wyłącznie na tylnym siedzeniu, jeżeli niemożliwe jest zapewnienie mu fotelika lub urządzenia przytrzymującego, ze względu na masę. Z przodu dzieci należy bezwzględnie przewozić w fotelikach.
Również dziecko w wieku powyżej 3 lat można przewieźć na tylnym siedzeniu zapięte tylko w pasy, ale tylko w przypadku, gdy dwoje innych dzieci jest przewożonych w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub urządzenia przytrzymującego dla tego dziecka.
W praktyce daje to możliwość przewożenia trójki dzieci na tylnym siedzeniu samochodu, w którym nie da się zainstalować trzech fotelików. Wówczas jedno jedzie bez fotelika, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata.
Przepisy po nowelizacji, zezwalają na przewożenie dzieci w fotelikach lub urządzeniach przytrzymujących z przodu, tyłem do kierunku jazdy, jeżeli poduszka powietrzna została wyłączona (jest nieaktywna). Zabrania się natomiast przewożenia z przodu dziecka poniżej 150 cm wzrostu bez fotelika lub urządzenia przytrzymującego. Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat samochodem niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub urządzenie przytrzymujące.
Taksówka i autobus
Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone transportem publicznym lub taksówką bez fotelika lub urządzenia podtrzymującego.
Pojazd zabytkowy bez pasów bezpieczeństwa
Dziecko poniżej 3 lat nie może być przewożone pojazdem niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Dzieci powyżej tego wieku, w samochodzie bez pasów bezpieczeństwa można przewozić wyłącznie z tyłu.