Poradniki i mechanikaJak przechowywać opony w domu?

Jak przechowywać opony w domu?

Tak można przechowywać opony, ale jeśli są założone na felgi i napompowane
Tak można przechowywać opony, ale jeśli są założone na felgi i napompowane
Maciej Gis

13.11.2019 09:19, aktual.: 22.03.2023 17:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właściwe magazynowe opon jest istotne ze względu na ich właściwości. Wystarczy zastosować kilka praktycznych wskazówek, by ogumienie służyło przez wiele lat. Dlatego jego właściwe przechowywanie jest takie ważne.

Część właścicieli pojazdów przechowuje opony w magazynach należących do wulkanizatorów. Jednak wielu z nich trzyma je w garażach, w warsztatach, piwnicach i na balkonach. Niektórzy korzystają przy tym z wieszaków i stojaków, które są poręczne i gwarantują optymalne warunki leżakowania.

Zasady przechowywania opon

Równie istotne co uchwyty i regały jest to, by podczas przechowywania ogumienia pamiętać o podstawowych zasadach układania. Opony bez felg mogą być ustawione pionowo, jedna obok drugiej i obracane o 90 stopni raz w miesiącu. Można je też położyć, ale nigdy nie kłaść jedna na drugiej. Wymaga to jednak dużej przestrzeni. A przy tym obracania co jakiś czas.

Koła, czyli opony z felgami, można układać jedno na drugim, choć zaleca się zmieniać kolejność ich ułożenia raz na kilka tygodni. Można je także ustawić pionowo, jedno obok drugiego.

Pamiętać należy również, że kluczową kwestią – z punktu widzenia właściwości – są warunki panujące w otoczeniu ogumienia. W pobliżu opon nie powinny znajdować się źródła ciepła (kaloryfery, piece) oraz pracujące urządzenia elektryczne, ponieważ wysoka temperatura wpływa na zmiany w strukturze gumy. Miejsca, które nie są wentylowane i znajdują się w nich maszyny elektryczne (np. transformatory i spawarki) generujące ozon (przyspiesza starzenie gumy), dyskwalifikują je jako magazyn.

Najlepsze jest suche i przewiewne pomieszczenie, w którym panuje stała, najlepiej dodatnia temperatura. Właściciele pojazdów muszą również pamiętać, że ciśnienie w przechowywanych kołach powinno być identyczne, jak podczas eksploatacji, by guma była cały czas właściwie naprężona.

Ile kosztują stojaki na koła?

Stojaków na koła jest na rynku bardzo dużo. Ich ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych. Dla przykładu prosty stojak, gdzie opony ustawia się w pionie to wydatek 39,99 zł. Z kolei jego odmiana, gdzie koła są w pozycji poziomej to wydatek około 60 zł. Są też warianty bardziej rozbudowane, gdzie zmieszczą się dwa komplety (ok. 90 zł). Tym samym zakup takiego stojaka nie jest wyjątkowo drogi. Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb i... miejsca jego ustawienia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także