Ile płaci się za OC? Co towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę?

Ile płaci się za OC? Co towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę?

Ile płaci się za OC? Co towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
01.04.2022 08:47, aktualizacja: 14.03.2023 12:41

Dla jednych wysokość ubezpieczenia będzie znacząca, dla innych zaś symboliczna. Nie wszystko jednak zależy od samych firm. Wiele zależy również od tego, kto i co ubezpiecza. Wyjaśniamy

Ile kosztuje OC?

To, ile płaci się za OC zależy od bardzo wielu czynników. Wysokość stawek za ubezpieczenie OC zazwyczaj opiera się na wielu elementach. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego przypisywana jest im różna waga w ramach oceny ryzyka, z jakim wiąże się ubezpieczenia naszego pojazdu. Możemy jednak uogólniając stwierdzić, że obecnie średnio za ubezpieczenie OC zapłacimy około 500-600 zł.

Jak już jednak wspomnieliśmy, jest to kwota bardzo mocno uśredniona. Kierowcy z dużym stażem mogą dostać niższe oferty, zaś ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą muszą liczyć się z wydatkami na OC przekraczającymi niekiedy 1500-2000 zł.

OC - co brane jest pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki?

Większość ubezpieczycieli zwraca uwagę na kilka czynników, między innymi: miejsce zamieszkania, wiek kierowcy, lata doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, lata bezszkodowej jazdy, dane auta w tym: marka i model, a także pojemność silnika. Zakłady ubezpieczeń muszą ocenić na podstawie, między innymi, powyższych danych, prawdopodobieństwo ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego.

Ubezpieczyciele jako najbardziej ryzykownych wskazują młodych i niedoświadczonych kierowców. Przyglądając się statystykom policyjnym również możemy zwrócić uwagę, że to właśnie grupa najmłodszych kierowców (do 26. roku życia) najczęściej powoduje groźne dla życia i zdrowia wypadki drogowe. Ta właśnie grupa musi liczyć się z tym, że w ich wypadku obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne może być nawet trzykrotnie wyższe, niż w przypadku doświadczonych kierowców. Z drugiej strony warto podkreślić, że osoby z długą historią ubezpieczeniową, którzy mają za sobą lata bezszkodowej jazdy, są doceniani przez ubezpieczycieli i składki wyliczane dla nich są o wiele niższe.

Jak znaleźć ubezpieczyciela?

Jeśli szukasz towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcesz wykupić OC, skorzystaj z kalkulatora i sprawdź, ile zapłacisz za 12 miesięcy ochrony. To najprostszy i najwygodniejszy sposób praktycznej weryfikacji oferty ubezpieczeniowej. W przypadku kalkulatora Beesafe wystarczy, że wpiszesz 2 dane to jest: numer rejestracyjny pojazdu oraz datę urodzenia kierowcy, a już po chwili otrzymasz wiążącą ofertę na ubezpieczenie swojego samochodu lub motocykla. Przekonaj się sam na https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)