Ile czasu po piwie można prowadzić? Jest prosty wzór

Majówka to okres grillowania i również picia alkoholowych trunków. Zwłaszcza piwa. Ile czasu trzeba odczekać po jego wypiciu, by móc pojechać samochodem?

Badanie alkomatem
Badanie alkomatem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Lubuska Policja
Marcin Łobodziński

04.05.2024 | aktual.: 18.08.2024 09:07

Jedynym dobrym sposobem na sprawdzenie się pod kątem trzeźwości jest wykorzystanie alkomatu, ale nie każdy ma taki sprzęt pod ręką. Nie każdy ma też dobrze działający alkomat, który był kalibrowany w ostatnim czasie.

Alternatywą może być wizyta na komendzie (badanie jest bezpłatne), ale trzeba do niej najpierw jakoś dotrzeć. Równie dość dobrym sposobem jest zakup jednorazowego alkomatu na stacji paliw, do której jednak też może być daleko. W ostateczności można skorzystać z tzw. alkomatu wirtualnego, czyli kalkulatora, który policzy zawartość alkoholu w naszym organizmie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy mogę wsiąść za kierownicę?

Przyjmuje się, że organizm potrzebuje średnio 3 godzin na spalenie 30 g czystego alkoholu. Zakładając, że mówimy o każdej osobie, niezależnie od budowy czy wieku, ale osobie zdrowej. Po takim czasie alkomat wykaże 0,00 prom. Mniej więcej na takiej matematyce oparte są alkomaty wirtualne, które z bardzo dużą dozą ostrożności podchodzą do wyliczeń.

Ile alkoholu znajduje się w trunkach?

  • 50 g wódki = 20 g czystego alkoholu (etanolu),
  • 100 ml wina = 12 g etanolu,
  • 0,5 l piwa 5 proc. = 25 g etanolu.

A zatem, po wypiciu jednego piwa można pojechać dopiero po ok. trzech godzinach. Wtedy mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi. Jednak wszystko zależy od osoby. Jedna po wypiciu kieliszka wódki będzie trzeźwieć trzy godziny, inna godzinę.

Jedno piwo (5,5 proc.) wypite przez kobietę o wadze 65 kg spowoduje stężenie alkoholu 0,4 prom., które spadnie do 0,2 prom. po około godzinie. W przypadku mężczyzny o wadze 80 kg, zawartość alkoholu we krwi spadnie poniżej 0,2 prom. już po 30 minutach.

Wiele jeszcze zależy od sposobu picia tego piwa – na szybko lub bardzo długo. Piwo można sączyć tak długo, że podczas picia zawartość alkoholu będzie spadać do zera przed następnym łykiem, ale wypicie całego w 5 min spowoduje szybki skok stężenia, na którego spadek do poziomu poniżej 0,2 prom. trzeba będzie poczekać dłużej.

Odpowiadając na pytanie o czas potrzebny do wytrzeźwienia najlepszą odpowiedzią jest: to zależy.

Zależy to od tak wielu czynników, że trudno go określić, a badanie się alkomatem jest jednym z wiarygodnych sposobów określenia. Pod warunkiem, że alkomat przynajmniej raz na 1-1,5 roku jest kalibrowany. Jeśli nie – lepiej już użyć alkomatu wirtualnego. Albo nie jechać wcale, bo konsekwencje za jazdę po alkoholu są zbyt poważne by ryzykować.

Konsekwencje za jazdę po alkoholu

Zgodnie z przepisami rozróżniamy dwa stany po alkoholu. Pierwszy to "po użyciu", czyli z zawartością w wydychanym powietrzu powyżej 0,2 prom., ale nie wyższą niż 0,5 prom. To mniej więcej tyle, ile mamy zaraz po wypiciu jednego piwa lub tyle, ile możemy mieć po grillu z dwoma lub trzema piwami i odczekaniu godziny-dwóch. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu można dostać karę aresztu albo grzywny, a ponadto orzeka się zakaz prowadzenia pojazdu na czas od 6 miesięcy do 3 lat.

Osoba w "stanie nietrzeźwości" to osoba mająca powyżej 0,5 prom. alkoholu. Prowadzenie pojazdu w takim stanie może się skończyć odebraniem uprawnień na minimum 3 lata, karą finansową oraz pozbawieniem wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Jest to bowiem przestępstwo. Jeśli zawartość alkoholu przekroczy 1,5 prom. dochodzi do tego konfiskata pojazdu lub w niektórych przypadkach jego równowartości.

alkoholpijani kierowyalkomat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)