Grill i piwo: Kiedy możesz bezpiecznie usiąść za kierownicą? Sprawdź, zanim wyruszysz!
Wakacje to okres, kiedy wiele osób decyduje się na grillowanie i spożywanie alkoholu, najczęściej piwa. Jak długo musimy czekać po jego wypiciu, aby bezpiecznie wsiąść za kierownicę?
18.08.2024 | aktual.: 18.08.2024 09:43
Najpewniejszą metodą sprawdzenia stanu trzeźwości jest skorzystanie z alkomatu, jednak nie każdy ma taki sprzęt w domu. Nawet jeśli, to nie zawsze alkomat jest odpowiednio skalibrowany i działa prawidłowo.
Wizyta na komendzie policji (badanie jest darmowe) może być alternatywą, choć najpierw trzeba się tam jakoś dostać. Inną opcją jest zakup jednorazowego alkomatu na stacji paliw, co może jednak wymagać dalszej podróży. W ostateczności można skorzystać z tzw. alkomatu wirtualnego, czyli kalkulatora, który oszacuje zawartość alkoholu w organizmie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy mogę wsiąść za kierownicę?
Przyjmuje się, że organizm przeciętnie potrzebuje około 3 godzin na metabolizowanie 30 g czystego alkoholu. Ta wartość odnosi się do zdrowej osoby bez uwzględnienia specyficznych cech indywidualnych takich jak budowa ciała czy wiek. Po takim czasie alkomat powinien wskazać 0,00 promili. Wirtualne alkomaty obliczają te wartości z dużą ostrożnością.
Ile alkoholu znajduje się w trunkach?
- 50 g wódki to około 20 g czystego alkoholu (etanolu),
- 100 ml wina zawiera około 12 g etanolu,
- 0,5 l piwa 5 proc. to około 25 g etanolu.
Z tego wynika, że po wypiciu jednego piwa potrzebujemy średnio około trzech godzin, aby mieć pewność, że jesteśmy trzeźwi. Jednak wszystko zależy od osoby. Każdy metabolizuje alkohol w różnym tempie - niektórzy mogą potrzebować więcej czasu, a inni mniej.
Przykład: jedno piwo (5,5 proc.) wypite przez kobietę ważącą 65 kg powoduje stężenie alkoholu 0,4 prom., które spadnie do 0,2 prom. po około jednej godzinie. U mężczyzny o wadze 80 kg zawartość alkoholu we krwi spadnie poniżej 0,2 prom. już po 30 minutach.
Wpływ na to ma także sposób spożywania piwa – czy zostało wypite szybko czy wolno. Piwo można sączyć tak długo, że jego zawartość alkoholu spada niemal do zera przed kolejnym łykiem, ale szybkie wypicie jednej butelki w 5 minut powoduje gwałtowny wzrost stężenia alkoholu, co wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na jego eliminację z organizmu.
Odpowiedź na pytanie, ile czasu potrzeba na wytrzeźwienie, brzmi: to zależy. Istnieje wiele czynników mających wpływ na ten proces, dlatego użycie alkomatu jest jedną z najbardziej wiarygodnych metod. Pod warunkiem, że jest on regularnie kalibrowany – przynajmniej raz na 1-1,5 roku. W przeciwnym razie lepiej użyć wirtualnego alkomatu lub w ogóle nie wsiadać za kierownicę, ponieważ konsekwencje jazdy po alkoholu są zbyt poważne.
Zgodnie z przepisami w Polsce rozróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu. Pierwszy to "stan po użyciu", czyli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,2 prom., ale nie większa niż 0,5 prom. To odpowiada ilości, jaką mamy po wypiciu jednego piwa albo dwóch-trzech piw po kilkugodzinnym grillowaniu. Prowadzenie pojazdu w tym stanie może skutkować karą aresztu lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Konsekwencje za jazdę po alkoholu
Stan nietrzeźwości definiuje się jako zawartość alkoholu powyżej 0,5 prom. Prowadzenie pojazdu w takim stanie może skutkować odebraniem prawa jazdy na minimum 3 lata, karą finansową i pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat, gdyż jest to przestępstwo. Przy stężeniu alkoholu powyżej 1,5 prom. przewiduje się dodatkowo konfiskatę pojazdu lub jego równowartości.