Greta umarłaby na zawał. Brytyjczycy wyciągnęli z garażu prawdziwego potwora

Lokomobile z napędem parowym były kiedyś popularnym środkiem transportu.
Lokomobile z napędem parowym były kiedyś popularnym środkiem transportu.
Źródło zdjęć: © fot. pixabay
Aleksander Ruciński

09.02.2021 11:17, aktual.: 16.03.2023 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś, w dobie wszechobecnych norm czystości spalin, dym z wydechu budzi odrazę i niechęć u przechodniów oraz innych kierowców. Kiedyś, gdy po ulicach jeździły parowe lokomobile, było zupełnie inaczej. Brytyjczycy wyciągnęli taką maszynę z garażu i uwiecznili wszystko na filmie.

W XIX wieku lokomobile były powszechnie wykorzystywane w rolnictwie, przemyśle i transporcie. To czasy napędu parowego, nierzadko zasilanego wszystkim tym, co akurat nadawało się do spalenia. Węgiel, torf czy śmieci - wszystko to trafiało do kotła, powodując spektakularne chmury dymu. Zresztą, zobaczcie sami na poniższym filmie:

Brytyjscy zapaleńcy postanowili wyjechać takim ustrojstwem na współczesne ulice. Widok lokomobili w towarzystwie zwykłych samochodów zdecydowanie robi wrażenie. Całe show skradł jednak dym wydobywający się z wydechu, a właściwie komina.

Takiego widoku nie zapewni wam wysłużony diesel po Niemcu ani nawet złośliwy sąsiad palący starymi oponami. Trudno uwierzyć, że kiedyś było to coś powszechnego - Greta Thunberg powinna się cieszyć, że urodziła się już w XXI wieku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)