Duże zmiany dla kierowców od 1 października. Kary nie będą niskie

Duże zmiany dla kierowców od 1 października. Kary nie będą niskie

1 grudnia 2021 roku z płatnych odcinków A2 i A4 znikną klasyczne szlabany
1 grudnia 2021 roku z płatnych odcinków A2 i A4 znikną klasyczne szlabany
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
24.09.2021 07:48, aktualizacja: 14.03.2023 15:02

Zmiana systemu opłat drogowych, zaplanowana na 1 października, dotyczy głównie kierowców wykonujących transport ciężki, ale są wyjątki. Systemem e-TOLL będą objęte bowiem także osobówki na autostradach A4 i A2. Warto o tym pamiętać, bo kary są wysokie.

1 października 2021 to ważna data dla polskich kierowców. Od tego dnia nie będzie można już korzystać z dotychczasowego systemu poboru opłat viaTOLL. Zastąpi go nowocześniejszy e-TOLL, który obejmie zasięgiem pojazdy o masie powyżej 3,5 tony, zestawy osobowe z przyczepą czy autobusy, ale nie tylko.

Na liście, w przeciwieństwie do wygaszanego viaTOLL-a, znajdą się bowiem także zwykłe osobówki, których kierowcy za pomocą e-TOLL-a będą mogli uiścić opłaty za przejazd państwowymi autostradami. Mowa o płatnych odcinkach A2 i A4 zarządzanych przez GDDKiA.

Klasyczne szlabany znikną z tych tras 1 grudnia 2021 roku. Wówczas za przejazd zapłacimy aplikacją e-TOLL na smartfona, pokładowym urządzeniem geolokalizacyjnym lub po prostu elektronicznym biletem kupionym na stacji paliw.

Kierowcy osobówek, szczególnie ci jeżdżący okazjonalnie przez A2 i A4, od 1 grudnia będą więc musieli mieć się na baczności. Rezygnacja ze szlabanów zwiększa bowiem ryzyko wjazdu na trasę bez uiszczonej opłaty. A kary są naprawdę wysokie.

Wjazd na płatny odcinek osobówką bez ważnego biletu lub prawidłowo działającej aplikacji będzie kosztował 500 zł. Taki sam mandat przewidziano także za nieczytelne tablice rejestracyjne, ich brak lub umieszczenie w miejscu do tego nieprzystosowanym. To znacząca różnica w stosunku do standardowego taryfikatora, gdzie takie przewinienie zagrożone jest karą w wysokości 50 zł.

Kierowcy wykonujący transport ciężki mają jeszcze więcej powodów do obaw, gdyż niektóre z wykroczeń zagrożone są karą wysokości nawet 1500 zł.

  • Naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych, pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub zespołu pojazdów składającego się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz przyczepy lub naczepy, w tym autobusów, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.
  • Brak rejestracji pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony w rejestrze uiszczających opłatę elektroniczną. Sankcja administracyjna nie jest nakładana w przypadku uiszczenia opłaty elektronicznej z wykorzystaniem usługi EETS.
  • Wprowadzenie do rejestru uiszczających opłatę elektroniczną niezgodnych ze stanem faktycznym danych pojazdu lub zespołu pojazdów oraz numeru referencyjnego urządzenia wykorzystywanego w pojeździe.

Pełną listę wykroczeń i związanych z nimi mandatów znajdziecie na stronie etoll.gov.pl.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)