Dobra wiadomość: średni wiek auta w Polsce to nie jest 17 lat. Zła: nie mamy powodów do radości

Dobra wiadomość: średni wiek auta w Polsce to nie jest 17 lat. Zła: nie mamy powodów do radości

Średni wiek auta w Polsce to 13 lat
Średni wiek auta w Polsce to 13 lat
Źródło zdjęć: © PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Michał Zieliński
13.02.2019 10:32, aktualizacja: 28.03.2023 11:51

Coraz głośniej jest o tweecie wysłanym przez profil organizacji ACEA. Wynika z niego, że średnio samochody na polskich drogach mają aż 17 lat, czyli o 6 więcej niż w całej Unii. To nieprawda, choć sytuacja wcale nie dobra.

17 lat minęło

Samochody osobowe w Unii Europejskiej średnio mają 11 lat – wynika z Tweeta opublikowanego na profilu organizacji Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. Najlepiej sytuacja wygląda w Luksemburgu, gdzie przeciętny wiek to 6,3 lata. Najgorzej w Polsce. Uśredniając samochody mają ponad 17 lat. To ponad dwukrotnie więcej niż w Danii czy Belgii.

Problemy z tym wpisem są dwa. Po pierwsze, choć głośno się robi o nim teraz, został opublikowany prawie pół roku temu, we wrześniu 2018 roku. Po drugie, dane zobrazowane na infografice są relatywnie stare. Pochodzą z 2016 roku i od tego czasu rzeczywistość zmieniła się drastycznie.

W Polsce jest lepiej, ale nie dobrze

Pod koniec 2018 roku ACEA opublikowało raport, który przeanalizowało PZWLP. Wynika z niego, że średni wiek zarejestrowanego w Polsce auta to 13 lat. Postęp jest więc ogromny nie tylko w skali kraju, ale też całej Unii. Według najnowszych danych awansowaliśmy z ostatniego, 25. miejsca w rankingu na mniej tragiczne 17.

Optymizmem nie napawają dane dotyczące importu aut używanych. Średni wiek samochodów kupowanych za granicą to 10 lat i 8 miesięcy w przypadku diesli oraz 13 lat dla pojazdów z silnikami benzynowymi – informuje instytut Samar. Importowany samochód średnio ma 11 lat i 10 miesięcy.

Nie zmienia się natomiast trend, że dwóch na trzech klientów prywatnych w Polsce wybiera auta używane. Po samochody z salonu sięgają głównie firmy i to one odpowiadają za tak drastyczne obniżenie średniego wieku pojazdów na naszych drogach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)