Czy warto kupować samochód na kredyt?
Osoby planujące zakup samochodu, które nie mają wystarczających oszczędności, mogą wybierać między kredytem a leasingiem. Wśród konsumentów popularniejszy jest kredyt gotówkowy, chociaż nie jest to jedyny rodzaj kredytu, jaki można zaciągnąć. Czy dziś opłaca się kupować auto za pieniądze pozyskane z banku?
20.10.2020 | aktual.: 16.03.2023 15:53
Nie tylko samochody – na co jeszcze zaciągamy kredyty?
To właśnie większe zakupy konsumpcyjne są głównym powodem, dla którego konsumenci korzystają z kredytów gotówkowych. Ponad 40 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez Związek Banków Polskich, wskazało, że pieniądze z kredytu przeznacza na zakup np. samochodu czy sprzętu RTV i AGD. Z kolei 28 proc. respondentów stwierdziło, że za pożyczone środki remontuje mieszkanie.
Czy jednak zawsze kredyt na samochód to najlepsze rozwiązanie? W dużej mierze zależy to od tego, jaki samochód zostanie zakupiony ze środków z kredytu – nowy czy używany.
Na jaki samochód opłaca się wziąć kredyt – nowy czy używany?
Kierowcy, którzy właśnie zdali egzamin na prawo jazdy, z reguły rozglądają się za pojazdem używanym. Powodem takiej decyzji z reguły jest niepewność własnych umiejętności i obawa o uszkodzenie nowego samochodu. W przypadku doświadczonych kierowców nie jest jednak wiele lepiej. Pod koniec 2019 r. w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców było zarejestrowanych 31,5 mln aut, a średnia ich wieku wynosiła ponad 20 lat.
Czy rzeczywiście kredyt bardziej opłaca się wziąć na zakup samochodu używanego niż nowego? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, trzeba uwzględnić kilka czynników – kwestię bezpieczeństwa, cenę pojazdu i koszty jego utrzymania.
1. Kwestia bezpieczeństwa
Wiele używanych pojazdów oferowanych przez komisy samochodowe czy osoby prywatne to pojazdy sprowadzane z zagranicy. Mimo że w Polsce działa portal HistoriaPojazdu.gov.pl (za pomocą którego można sprawdzić historię wybranego auta), to część informacji, np. o stanie licznika, jest gromadzona od niedawna. W efekcie osoba zainteresowana zakupem pojazdu nie zawsze ma możliwość dokładnej weryfikacji stanu technicznego pojazdu.
W przypadku nowych samochodów ten problem nie istnieje. Auto jest fabrycznie nowe i na gwarancji. W razie usterki zajmą się nią specjaliści. To z kolei oznacza, że zakup pojazdu od dealera jest pewniejszy, daje też poczucie bezpieczeństwa. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że kilka dni po zakupie pojazdu będzie on wymagał generalnego i kosztownego remontu.
2. Cena pojazdu
Bez wątpienia pod tym względem samochody używane wypadają korzystniej. Przykładowo 5-letni samochód BMW Serii 5 można zakupić już za ok. 60 tys. zł. Na nowy pojazd trzeba z kolei wydać od 150 do 620 tys. zł. Inaczej mówiąc, zakup używanego auta łatwiej sfinansować, a rata kredytu jest niższa. Dla wielu kierowców ma to duże znaczenie.
Osoby kupujące pojazd często biorą pod uwagę również tzw. wartość rezydualną, czyli to, za ile będzie można odsprzedać samochód po kilku latach jego użytkowania. Auta prosto z fabryki szybko tracą na wartości – to sprawa oczywista. Nie każdy pojazd jednak traci wartość w tym samym tempie. Przykładowo Mazda 2 po trzech od opuszczenia salonu straci ok. 35 proc. wartości, podczas gdy mniej popularny pojazd z tego samego segmentu – Kia Rio – już ok. 43 proc.
3. Koszt eksploatacji
Kupując pojazd, wielu kierowców koncentruje się na cenie, niesłusznie pomijając kwestię kosztów jego eksploatacji. Jak pod tym względem wypada pojazd używany, a jak samochód z salonu? W przypadku pojazdu używanego właściciel – poza środkami na paliwo – musi liczyć się także z wydatkami w postaci przeglądów, ubezpieczenia i ewentualnych napraw.
Mniej na utrzymanie pojazdu wydają właściciele nowych aut. Na pierwszy przegląd muszą zgłosić się dopiero po 3 latach, licząc od daty rejestracji samochodu. Mało prawdopodobne jest też, że nowy pojazd będzie wymagał napraw, a jeżeli nawet, to właściciel skorzystać będzie mógł z przysługującej mu gwarancji. Z kolei ubezpieczenie można zakupić w promocyjnej cenie – z reguły dealerzy samochodowi proponują korzystne cenowo pakiety ubezpieczeń.
Kupujesz samochód na kredyt? Znajdź najkorzystniejsze finansowanie
Jesteś zdecydowany na zaciągnięcie kredytu na zakup upatrzonego modelu pojazdu? Przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy, powinieneś dokładnie porównać oferty. Wskazane jest to szczególnie wówczas, gdy zamierzasz zaciągnąć kredyt na nowy pojazd. Niższe oprocentowanie czy prowizja będzie oznaczać nawet dziesiątki tysięcy złotych oszczędności.
Porównanie kredytów gotówkowych na szczęście nie jest już problemem. Pod adresem https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-samochodowy/ znajdziesz prostą w obsłudze porównywarkę kredytów konsumenckich. Oferty możesz porównać pod względem: maksymalnego okresu spłaty, kwoty (jaką bank jest skłonny pożyczyć), oprocentowania i RRSO. Dodatkowo o wybrany produkt możesz wnioskować online. To duże ułatwienie – pozwala ono ominąć osobiste spotkanie z doradcą, a tym samym zaoszczędzić sporo czasu.