Poradniki i mechanikaCzy można w terenie jeździć bez pasów? Jest jeden warunek

Czy można w terenie jeździć bez pasów? Jest jeden warunek

Offroad
Offroad
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Suzuki
Marcin Łobodziński
27.03.2023 11:31, aktualizacja: 27.03.2023 12:28

Przepisy ruchu drogowego mówią jasno, że kierujący i pasażerowie pojazdu są obowiązani korzystać z pasów bezpieczeństwa, jeśli pojazd ten jest w nie wyposażony. Czy jednak jeżdżąc po bezdrożach, z dala od dróg utwardzonych, ta zasada obowiązuje? Nie wszędzie.

Co do zasady każdy kierujący i pasażerowie pojazdu samochodowego mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie wymienia miejsc, w którym dopuszczalna byłaby jazda bez pasów. Wyłącza jedynie osoby, które mogą z pasów nie korzystać.

Jednak z punktu widzenia offroadu (jazdy terenowej) należy pamiętać o zakresie działania ustawy. W pierwszym artykule "kodeksu drogowego" czytamy bowiem: Ustawa określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.

Aby więc odpowiedzieć na pytanie, czy w terenie musimy korzystać z pasów, trzeba wiedzieć, czy miejsce, w którym się poruszamy, jest miejscem, gdzie obowiązują przepisy ruchu drogowego?

Jazda offroad to jazda po drogach publicznych czy nie?

To zależy od lokalizacji, w których jeździmy. Istotne jest nie tylko to, jaki znak stoi przed wjazdem w miejsce, które potocznie nazywamy terenem. Ważna jest też klasyfikacja danej drogi. Droga leśna czy przez pola może być drogą publiczną, ale nie musi. Jak czytamy w komentarzu do Prawa o ruchu drogowym wydawnictwa C.H. Beck: "elementem konstytutywnym drogi publicznej jest zaliczenie jej do kategorii".

Jeśli więc droga leśna lub polna nie jest chociaż drogą gminną (często bywa, że tak jest), to nie jest drogą publiczną, a z punktu widzenia prawa nie mamy obowiązku korzystania z pasów. Ale też należy pamiętać, że jest wtedy drogą prywatną lub leśną, albo strefą ruchu.

Droga leśna oznaczona w ten sposób staje się drogą, na której zachodzi obowiązek korzystania z pasów
Droga leśna oznaczona w ten sposób staje się drogą, na której zachodzi obowiązek korzystania z pasów© Autokult | Marcin Łobodziński

Jeśli jest drogą leśną, to może być drogą zamkniętą dla ruchu ogólnego, co oznacza, że w ogóle nie mamy prawa tam jeździć. Wtedy najmniejszym zmartwieniem jest brak pasów. Po drodze prywatnej możemy jeździć za zgodą jej właściciela i nie ma na niej obowiązku korzystania z pasów. Jeśli jednak jest strefą ruchu, wtedy taka droga musi być oznaczona odpowiednimi znakami i tablicami, a tu już jest obowiązek korzystania z pasów.

Podsumowując, jeśli znajdujemy się w jednym z miejsc, gdzie obowiązują przepisy ruchu drogowego, mamy obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Warto jeszcze zaznaczyć, że w przeciwieństwie do jazdy po alkoholu, obowiązek ten nie dotyczy miejsc ogólnodostępnych, czyli ruchu lądowego.

Dlaczego nie warto jeździć w terenie bez pasów?

Pomijając kwestie prawne i klasyfikacji dróg, w terenie zawsze warto mieć zapięte pasy bezpieczeństwa i to dość ciasno. Z praktyki wiem, że zdarzają się nawet na zwykłych drogach polnych odcinki, na których można się rozpędzić, ale i napotkać dół, który spowoduje mocne wybicie pojazdu, co może doprowadzić do uderzenia głową w dach, a nawet skończyć się wypadkiem.

Szczególnie niebezpieczna jest jazda offroad bez pasów z dużą prędkością. Przypadkowy wybój czy dół mogą spowodować dobicie zawieszenia i uderzenie głową w dach
Szczególnie niebezpieczna jest jazda offroad bez pasów z dużą prędkością. Przypadkowy wybój czy dół mogą spowodować dobicie zawieszenia i uderzenie głową w dach © Materiały prasowe | Mercedes, Michał Pawłowski

W miejscach bliżej nieokreślonych, typu żwirownie, może dojść do zderzenia z innym pojazdem lub przewrócenia naszego. Tzw. rolka autem bez pasów nierzadko skutkuje nie tylko uszkodzeniem głowy, ale nawet kręgosłupa. W terenie łatwo o takie zdarzenie nawet przy niedużej prędkości.

Jeśli będziemy jeździć bez pasów, ale zdarzy się coś nieprzyjemnego i doznamy uszczerbku na zdrowiu, może się okazać, że otrzymamy niższe niż normalnie odszkodowanie. Ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jako czynnik przyczyniający się do zwiększenia szkody i uznać nam tylko niewielki jej procent, co ma bezpośredni wpływ na kwotę odszkodowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)