Przerażające wideo pokazuje, co się dzieje, gdy ciężarówka nie wyhamuje

Przerażające wideo pokazuje, co się dzieje, gdy ciężarówka nie wyhamuje

To tylko symulacja, ale do podobnych zdarzeń może dojść w prawdziwym świecie
To tylko symulacja, ale do podobnych zdarzeń może dojść w prawdziwym świecie
Źródło zdjęć: © Fot. Zrzut ekranu/Facebook
Marcin Łobodziński
25.07.2019 13:25, aktualizacja: 28.03.2023 10:17

Kiedy na autostradzie widzisz korek, a za tobą jedzie ciężarówka, zacznij hamować wcześniej i zachowaj odstęp od ciężarówki, za którą masz zamiar się zatrzymać. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, zobacz co przygotowała DEKRA.

Pewnie wielokrotnie byłeś w podobnej sytuacji jako kierowca. Miałeś poczucie, że jesteś tylko potencjalną "mielonką w kanapce", gdy przed tobą i za tobą stały dwa wielkie TIR-y? Gdyby ten z tyłu nie zauważył, że hamujesz, dokładnie tym byś się stał, co pokazuje poniższe wideo.

Wideo, choć wygląda dramatycznie, wcale nie przedstawia sytuacji abstrakcyjnej. Co więcej, prędkość najechania na osobowe auto to tylko 43 km/h. Jednak kilkadziesiąt ton żelaza wciska starą octavię pod stojącą przed nią naczepę bez problemu. Przez to górna część auta zostaje zmiażdżona, w świecie rzeczywistym najpewniej wraz z pasażerami.

To nie jedyny taki test przeprowadzony przez różne ośrodki badawcze. Jednak pokazuje jak wiele zależy od waszego zachowania, zwłaszcza na autostradzie, gdzie faktycznie znużony kierowca TIR-a może w was wjechać. Pokazuje tym samym jak ważne są obowiązkowe systemy bezpieczeństwa, które chce się wprowadzić już niebawem w ciężarówkach. Jednym z nich jest system zapobiegania kolizjom, który w powyższej sytuacji sam wyhamował by auto, aby zapobiec lub chociaż zmniejszyć skutki takiego zdarzenia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)