Bez prawa jazdy, tylko na dowód. Pojedziesz, ale liczy się data urodzenia
Coraz wyższe temperatury mogą sprawić, że niektórzy będą chcieli przesiąść się na skuter lub motorower. Warto pamiętać, że nie wszyscy muszą zdawać egzamin na prawo jazdy, by nimi jeździć. W niektórych przypadkach wystarczy dowód osobisty.
26.04.2021 | aktual.: 14.03.2023 16:40
Mały skuter czy motorower to kuszący środek transportu, szczególnie jeżeli mieszkamy w mieście. Nie rozwinie wysokiej prędkości, ale jest tani w zakupie i eksploatacji, a do tego pozwala przedzierać się przez korki i dużo łatwiej go zaparkować niż samochód. Dla niektórych pojawia się jeszcze jeden plus – łatwość w zdobyciu uprawnień.
Prawo jazdy na motorower już dla 14-latków. Kategoria "gratis" dla innych kierowców
Co do zasady prawo jazdy na motorower oznaczone jest kategorią AM, o którą mogą starać się nawet 14-latkowie. Uprawnienia do kierowania tymi pojazdami dostaje też "w gratisie" każdy, kto posiada jakąkolwiek inną kategorię. Nie trzeba tu czekać 3 lat, jak w przypadku kierowców z kategorią B, którzy chcą przesiąść się na motocykl o pojemności do 125 cm3. Jest jeszcze jedna opcja.
Motorower bez prawa jazdy – kto może jeździć na dowód?
Do 19 stycznia 2013 roku polskie przepisy pozwalały, by uprawnienia na motorower były traktowane podobnie jak te na rower – zdobywał je z automatu każdy, kto skończył 18 lat. Później jednak przepisy zmieniono. Prawo nie działa wstecz, więc w efekcie osoby, które urodziły się odpowiednio wcześnie, są uprzywilejowane i uprawnienia zachowały. Wskazuje na to Ustawa o kierujących pojazdami.
[b]Ustawa o kierujących pojazdami:[/b]Art. 133.3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.
Oznacza to, że wszyscy, którzy urodzili się przed 19 stycznia 1995 roku, mogą prowadzić motorower bez konieczności zdobywania prawa jazdy. Pozostała grupa musi legitymować się dowolnym innym "prawkiem" lub wybrać rower.
Czym jest motorower?
Na koniec warto pochylić się nad kwestią definicji motoroweru. Kiedyś można było trafić na małe czterokołowce, które były rejestrowane jako ten rodzaj pojazdu, ale obecnie przepisy nie dopuszczają takich sytuacji. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wyraźnie określa, czym jest motorower.
[b]Ustawa Prawo o ruchu drogowym:[/b]
Art. 1.46. motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
Definicja wprost wskazuje, że dotyczy również motorowerów elektrycznych – na rynku można znaleźć coraz więcej modeli, które zaczynają cieszyć się popularnością. Przy wyborze takiego pojazdu warto zwrócić uwagę na moc i ograniczenie prędkości.