Autostradami za darmo 1 lipca? Wszystko zależy od prezydenta
Od kilku tygodni w debacie publicznej przewija się temat zniesienia opłat na państwowych autostradach w Polsce. Teraz toczy się wyścig z czasem o wprowadzenie nowych przepisów jeszcze na początek wakacji.
Temat darmowych autostrad już jakiś czas przewija się w mediach oraz w obietnicach wyborczych. Na początku mówiło się o wejściu w życie nowych przepisów od 1 stycznia 2024, lecz bardzo szybko stawka została podbita i przyjęto dość karkołomny termin: 1 lipca 2023. Projekt ustawy pojawił się błyskawicznie, równie szybko przeszedł przez Sejm, a Senat nie zgłosił żadnych poprawek.
Oznacza to, że obecnie nowa ustawa leży już na biurku prezydenta Andrzeja Dudy i czeka na podpis. Projekt jest więc na ostatniej prostej, lecz nieubłaganie zbliża się zapowiedziany termin wprowadzenia nowych reguł. Zasadne są więc pytania o to, czy kierowcy pojadą 1 lipca państwowymi autostradami za darmo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Autostrada czy droga ekspresowa? Sprawdziliśmy, która bardziej się opłaca
W rozmowie z portalem i.pl wypowiedział się na ten temat wiceminister infrastruktury, Rafał Weber. Zapewnia on, że wszystkie systemy są w stanie gotowości, by wdrożyć nowe przepisy już 1 lipca. Wszystko zależy teraz od decyzji prezydenta, jednak Weber jest pod tym kątem dobrej myśli.
Mam nadzieję, że pan prezydent Andrzej Duda uzna ustawę za wartą podpisania. Wiem, że prezydent jest bardzo czuły i wrażliwy na działanie legislacyjne, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w drogowe, ale także obniżające różnego rodzaju opłaty, czyli znoszące – tak, jak w tym przypadku – opłaty i ustawa zostanie podpisana tak, aby mogła wejść w życie 1 lipca, czyli już za kilka dni.
Co zmieni nowa ustawa?
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem rządu, już 1 lipca bieżącego roku kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony pojadą bez opłat płatnymi do tej pory odcinkami autostrad, którymi zarządza GDDKiA:
- A2: Konin - Stryków
- A4: Wrocław - Sośnica
Nowe przepisy mają więc wpływ tylko na samochody osobowe i motocykle - kierowcy innych pojazdów nadal będą musieli płacić. Zmiany nie dotyczą również odcinków prywatnych (koncesyjnych) polskich autostrad:
- A1: Rusocin - Nowa Wieś
- A2: Świecko - Konin
- A4: Katowice - Kraków