Poradniki i mechanikaAndroid Auto działa także w Polsce. Potrzebny odpowiedni telefon i jeden plik

Android Auto działa także w Polsce. Potrzebny odpowiedni telefon i jeden plik

Właściciele smartfonów z Androidem od marca 2015 roku mogą używać funkcji Android Auto. To specjalny interfejs, który ułatwia korzystanie z wybranych funkcji telefonu w samochodzie. Domyślnie nie jest włączony, ale aktywacja nie jest skomplikowana. Dowiadujemy się jednak, że niektórym użytkownikom pojawia się oficjalna aplikacja w sklepie Play.

Telefon podłączony do Android Auto
Telefon podłączony do Android Auto
Źródło zdjęć: © Fot. Michał Zieliński
Michał Zieliński

03.06.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:50

Sprawdź, czy masz odpowiedni telefon

Nim przejdziemy do aktywacji Android Auto, należy sprawdzić, czy mamy odpowiedni telefon. Aby skorzystać z funkcji urządzenie musi działać pod kontrolą Androida w wersji przynajmniej 5.0 (Lollipop), choć Google rekomenduje używanie systemu w wersji 6.0 (Marshmallow) lub wyższej. Wersję systemu można sprawdzić wchodząc w Ustawienia i wybierając Informacje. Tam pod pozycją "Wersja systemu Android" będzie odpowiedni numer.

Jak zainstalować aplikację?

Android Auto działa dzięki odpowiedniej aplikacji, lecz nie jest ona oficjalnie dostępna w polskim sklepie Google Play. Dowiadujemy się jednak, że na niektórych kontach się pojawia. Być może to kwestia czasu i niebawem będzie dostępna dla wszystkich.

Nie oznacza to, że nie można z Android Auto korzystać na terenie naszego kraju. W pierwszej kolejności należy zezwolić telefonowi na instalację programów spoza sklepu. Żeby to zrobić w Ustawieniach trzeba przejść do Zabezpieczeń i wybrać "Nieznane źródła". Uwaga: w niektórych telefonach z Androidem opcja ta może być ukryta w innym miejscu.

Następnie należy pobrać plik instalacyjny dostępny na portalu dobreprogramy.pl. Najwygodniej to zrobić z poziomu telefonu, choć można go ściągnąć również na komputerze i następnie przesłać na urządzenie przy pomocy kabla bądź np. przez Bluetooth. Korzystając z menadżera plików (większość telefonów ma go wbudowanego) należy odnaleźć plik i otworzyć go. Pojawi się pytanie, czy na pewno zainstalować Android Auto. Należy stuknąć na przycisk Instaluj i poczekać kilka chwil. Po wszystkim warto włączyć aplikację i nadać jej niezbędne uprawnienia. Tylko wtedy otrzymamy pełną funkcjonalność interfejsu.

Android Auto na ekranie smartfona i samochodu

Podstawową zaletą Android Auto jest fakt, że może działać jako aplikacja na smartfonie. Jeśli decydujemy się na używanie interfejsu w ten sposób warto zamontować telefon w specjalnym uchwycie oraz podpiąć go do ładowania szczególnie, jeśli używamy nawigacji, jak np. Google Maps czy Waze. Jeśli nie mamy portu USB w samochodzie, warto kupić ładowarkę wykorzystującą gniazdo zapalniczki. W niektórych samochodach możliwe jest podłączenie telefonu do zestawu głośników (np. za pomocą Bluetootha czy złącza AUX) i jeśli planujemy korzystać z Android Auto, warto to zrobić.

Obraz
© Fot. Michał Zieliński

Zdecydowanie najatrakcyjniejszym sposobem na używanie Android Auto jest wyświetlanie interfejsu na ekranie samochodu. W tym celu należy upewnić się, że mamy kompatybilny system multimedialny i podłączyć telefon kablem do portu USB w aucie. Po zaakceptowaniu wszystkich zezwoleń interfejs powinien automatycznie pokazać się na wyświetlaczu. Jeżeli tak się nie stanie, należy wybrać odpowiednią ikonę na ekranie. W zależności od producenta może ona znajdować się w różnym miejscu. Korzystanie z Android Auto jest intuicyjne i używa się go w taki sam sposób, jak innych multimediów w samochodzie.

Korzystanie z aplikacji

Interfejs Android Auto składa się z dwóch części. Górna to lista kart, na której wyświetlają się powiadomienia, wskazania nawigacji a także kontroler odtwarzanej muzyki. Dolna to pasek ze skrótami do ostatnio używanych aplikacji. Pod każdą ikoną kryje się program z konkretną funkcją: nawigacja, telefon i muzyka. Jeśli np. chcemy włączyć Spotify, należy kliknąć w pozycję numer trzy, z kolei Waze znajdziemy w pierwszej zakładce. Używając systemu na ekranie samochodu pojawi się czwarta ikona przenosząca do interfejsu producenta. Android Auto pozwala również na wywoływanie asystenta głosowego frazą "Ok Google". Funkcja działa w języku polskim.

Wybór aplikacji w Android Auto
Wybór aplikacji w Android Auto© Fot. Michał Zieliński
Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)