Samochodów z CarPlay coraz więcej. Korzystanie z tej funkcji jest proste i przyjemne
Właściciele iPhone'ów mogą wygodnie korzystać z niektórych funkcji telefonu podczas jazdy, o ile zdecydują się na odpowiedni samochód. Pozwala na to CarPlay. Użycie interfejsu jest banalne, wystarczy tylko mieć kompatybilny sprzęt.
27.07.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:02
Po pierwsze, konkretny samochód
Większość producentów na polskim rynku oferuje auta, w których zestaw multimedialny z CarPlay jest dostępny jako opcja lub nawet wyposażenie standardowe. Jeszcze do niedawna na liście nie można było znaleźć Mazdy, ale Japończycy uaktualnili swój system o wsparcie dla CarPlay. Co ciekawe, w modelach z MZD Connect będzie można dodać tę funkcję w autoryzowanym serwisie.
Posiadacze samochodów, w których producent nie przewidział CarPlay mogą zdecydować się na zakup radia z wsparciem dla interfejsu. Takie produkty oferuje Alpine, Clarion, JVC, Kenwood, Pioneer oraz Sony.
Zobacz także
Po drugie, odpowiedni telefon
CarPlay działa tylko z iPhone'ami wyposażonym w złącze Lightning, a więc jest to:
- iPhone 5,
- iPhone 5c,
- iPhone 5s,
- iPhone SE,
- iPhone 6,
- iPhone 6 Plus,
- iPhone 6s Plus,
- iPhone 7,
- iPhone 7 Plus,
- iPhone 8,
- iPhone 8 Plus,
- iPhone X,
- iPhone Xr,
- iPhone Xs,
- iPhone Xs Max,
- iPhone 11,
- iPhone 11 Pro,
- iPhone 11 Pro Max,
- iPhone SE 2.
Pomimo, że inne urządzenia Apple, takie jak iPad czy iPod Touch, działają w oparciu o system iOS, nie są kompatybilne z CarPlay. Ponadto niezbędne jest korzystanie z odpowiedniej wersji oprogramowania.
CarPlay nie zadziała z iPhone'ami działającymi w oparciu o iOS w wersji niższej niż 7.1. Większość z kompatybilnych modeli była jednak sprzedawana od razu z odpowiednim systemem, więc to nie powinno stanowić problemu.
Jak połączyć?
Apple pozwala na korzystanie z CarPlay na dwa sposoby. Najpopularniejszym jest podłączenie telefonu kablem. Odbywa się to w prosty sposób. Wystarczy odblokować iPhone'a a następnie podłączyć kabel do portu USB w samochodzie oraz do urządzenia. Czasem będzie to złącze z oznaczeniem telefonu.
Na ekranie samochodu powinien od razu pojawić się interfejs CarPlay. Z kolei na telefonie pojawi się monit z prośbą o pozwolenie na używanie go, gdy urządzenie jest zablokowane. Zgodę tę można nadać lub cofnąć później w ustawieniach.
Niektóre samochody oferują możliwość używania CarPlay bezprzewodowo. W takich modelach trzeba przytrzymać przycisk wybierania głosowego na kierownicy lub udać się w tryb podłączania nowego urządzenia Bluetooth. Wtedy w iPhonie należy wejść w Ustawienia, następnie Ogólne, CarPlay i przejść do sekcji Dostępne samochody. Tam wybrać odpowiedni pojazd.
Jak używać?
Samo korzystanie z CarPlay jest intuicyjne. W zależności od samochodu po interfejsie poruszamy się albo przy użyciu dotyku, albo przy użyciu pokrętła. Z założenia większość czynności powinniśmy wykonywać korzystając z Siri, ale asystent głosowy Apple nie jest jeszcze dostępny po polsku.
To szczególnie irytujące, gdy korzysta się z aplikacji Telefon czy Wiadomości – domyślnie otwierają się w trybie obsługi głosowej.
Ponadto z interfejsu można korzystać przy użyciu większości przycisków odpowiedzialnych za kontrolę systemu inforozrywki auta. Są to więc przyciski na kierownicy, pokrętła odpowiedzialne za sterowanie głośnością i tym podobne. W większości aut interfejs CarPlay zajmuje całość ekranu. By powrócić do systemu producenta należy wybrać ikonę zazwyczaj z logo marki samochodu.
Jak uporządkować ikony?
Wbrew pozorom, układ ikon CarPlaya można dostosowywać do własnych potrzeb. Trzeba to jednak robić z poziomu telefonu. Na iPhonie należy wejść w Ustawienia, następnie Ogólne, CarPlay i wybrać konkretny samochód. Wtedy poszczególne ikony można przesuwać po przytrzymaniu ich – zupełnie jak na ekranie głównym urządzenia. Można też przywrócić układ do domyślnego.