Co to jest i jak działa ABS?

ABS, czyli z niemieckiego Antiblockiersystem, to element układów hamulcowych pojazdów mechanicznych, w tym samochodów i motocykli, który ma za zadanie zapobiegać blokowaniu kół w trakcie hamowania. Jest to realizowane przez pulsacyjne zmniejszanie i zwiększanie siły hamowania tak, by utrzymać koło na granicy poślizgu.

Hamulec tarczowy z zaciskiem

Hamulec tarczowy z zaciskiem (fot. Mariusz Zmysłowski © 2014)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są elementy układu ABS
  • jak działa ABS
  • jaki jest cel stosowania ABS
  • od kiedy ABS jest obowiązkowy w Europie

Główne elementy składowe systemu ABS to czujniki prędkości obrotowej kół, modulatory ciśnienia oraz sterownik, który analizuje sygnały z sensorów i na ich podstawie wprowadza korekty siły hamowania. Najczęściej dwa pierwsze podzespoły wydzielone są indywidualnie dla każdego z kół. Zazwyczaj producenci samochodów stosują czujniki indukcyjne, które współpracują z obracającymi się wraz z kołami tarczami zębatymi.

Gdy w trakcie hamowania przynajmniej z jednego z kół dojdzie do sterownika sygnał, że jego prędkość obrotowa się zmniejszyła, co może wskazywać na poślizg, ABS redukuje ciśnienie w układzie hamulcowym dla tego koła. Gdy ono znów zaczyna się obracać z właściwą prędkością, siła hamowania jest zwiększana. Cały proces odbywa się bardzo szybko, pulsacyjnie i pozwala na utrzymanie poślizgu na poziomie około 10–30 procent.

Hamowanie prowadzone w takiej formie pozwala zrealizować trzy podstawowe cele stosowania ABS-u:

  • utrzymać kierowalność auta w trakcie hamowania
  • nie dopuścić do utraty stabilności samochodu podczas hamowania
  • skrócić drogę hamowania

Najważniejszymi celami, dla jakich stosuje się ABS są dwa pierwsze z powyższych punktów. Trzeci zazwyczaj nie jest realizowany z uwagi na priorytet pierwszego i drugiego.

Uruchomienie systemu ABS w samochodzie podczas hamowania z dużą siłą, jest odczuwalne przez kierowcę w postaci drgań na pedale hamulca. Towarzyszy temu dźwięk brzmiący jak tarcie twardym przedmiotem o chropowatą powierzchnię.

Systemy ABS są obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów osobowych sprzedawanych w Unii Europejskiej od 1 lipca 2004 roku. W Polsce ten przepis został wprowadzony w 2006 roku. Systemy te montuje się także między innymi w motocyklach oraz pojazdach ciężarowych i przyczepach.

Zobacz również: Nowy Peugeot 308 SW i 308 GTi - podsumowanie serii testów

Dowiedz się więcej o systemach ABS:

Lotnicza geneza systemów ABS
Zasady fizyki w trakcie hamowania z systemem ABS

Zobacz więcej artykułów z serii: Hamulce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Ekojazda w firmach - czy to możliwe? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie? Brud w silniku – dlaczego powstaje i jak z nim walczyć? Czy trzeba demontować kulę zaczepu haka holowniczego? Uszkodzenia tarcz hamulcowych – przyczyny i skutki VAT a zakup paliwa do pojazdów firmowych [cz. 1] VAT a zakup paliwa do pojazdów firmowych [cz. 2] Serwisy nieautoryzowane lepsze od ASO?! Budowa klocków hamulcowych Jak wygląda kompleksowy serwis układu klimatyzacji? Ubezpieczenie opon, szyb, kosztów naprawy, assistance – kiedy się opłaca? GAP i ochrona prawna dla pojazdów służbowych, a wartość dla klienta Jak usunąć skutecznie naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby? Jak wybierać letnie opony? - poradnik Jak działa klimatyzacja w samochodzie - wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela