Związki zawodowe przegrały w amerykańskiej fabryce Mercedesa. Będą kolejne próby

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Mercedes-Benz

20.05.2024 10:31, aktual.: 23.05.2024 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niepewność co do przyszłości branży motoryzacyjnej w USA, sprawia, że coraz więcej pracowników rozważa przystąpienie do organizacji chroniących ich interesy. Nie wszędzie jednak się to udaje.

United Auto Workers to największe związki zawodowe w USA, zrzeszające pracowników przemysłu motoryzacyjnego. W Stanach nie brakuje fabryk, w których zdecydowana większość zatrudnionych należy do UAW. Jednym z najnowszych przykładów są zakłady Volkswagena w Tennessee, które po niedawnym głosowaniu zostały "uzwiązkowione".

UAW zachęcone sukcesem w Tennessee przeprowadziło kampanię prozwiązkową również w fabryce Mercedesa w Alabamie. Mimo sporej frekwencji nie udało się jednak odnieść zwycięstwa.

56 proc. pracowników uprawnionych do głosowania odmówiło przystąpienia do związków United Auto Workers. Mimo to wynik należy uznać za sukces. Peter Bible, który uczestniczył w negocjacjach z pracownikami, zapowiada, że UAW podejmie kolejne próby "uzwiązkowienia" fabryki Mercedesa i przypomina, że w Volkswagenie też nie udało się za pierwszym razem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przedstawiciele UAW dopatrują się przyczyn porażki w szeroko zakrojonej kampanii antyzwiązkowej. Liczą jednak, że pracownicy zakładów w Alabamie w przyszłości zmienią zdanie.

Związki UAW niejednokrotnie udowodniły swoją siłę w kryzysowych sytuacjach dotyczących zwolnień grupowych czy negocjacji wynagrodzeń, wspierając swoich członków w walce z nie zawsze uczciwymi pracodawcami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)