Zmiany w regulaminie kwalifikacji F1

Martini Williams Racing
Martini Williams Racing
Bartosz Pokrzywiński

13.03.2014 07:50, aktual.: 08.10.2022 09:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tuż przed rozpoczęciem sezonu 2014 FIA postanowiła zmienić przepisy dotyczące sesji kwalifikacyjnych.

Kwalifikacje do wyścigu Formuły 1 podzielone są na trzy sesje. Pierwsza trwa 20, druga 15, a trzecia zaledwie 10 minut. W każdej kolejnej odpada jakaś grupa kierowców, by ostatecznie zostało ich 10.

Przy okazji testów w Bahrajnie Międzynarodowa Federacja Samochodowa konsultowała się z zespołami w sprawie wprowadzenia nowych przepisów dotyczących kwalifikacji.

Po tym spotkaniu oficjalnie zatwierdzono nowy regulamin sesji kwalifikacyjnych, który powinien uatrakcyjnić widowisko. Do tej pory było tak, że czołowa dziesiątka startowała do wyścigu na oponach, na których pokonywała okrążenia w Q3.

Przez to wielu kierowców decydowało się oszczędzić mieszankę i odpuścić w końcówce kwalifikacji, tracąc kilka pozycji na starcie. Dotyczyło to zwłaszcza tych zawodników, którzy i tak czuli, że uplasują się w końcówce pierwszej dziesiątki.

Teraz będzie tak, że czołowa dziesiątka wystartuje do wyścigu na oponach z Q2, a w finałowej części czasówki kierowcy dostaną do dyspozycji jeszcze jeden komplet miękkich opon, żeby śmiało przycisnąć w końcówce. Co więcej, przewidziano także zmiany czasowe: Q1 skróci się z 20 do 18 minut na rzecz Q3, która teraz będzie trwała nie 10, tylko 12 minut.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)