Zmiany na autostradach od 1 grudnia 2021. Bramek nie będzie, aplikacja niemal niezbędna

Zmiany na autostradach od 1 grudnia 2021. Bramek nie będzie, aplikacja niemal niezbędna

Mateusz Lubczański
29.11.2021 09:37, aktualizacja: 30.09.2022 15:24

Można mówić o niemałej rewolucji. Na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad pobór opłat przypadł Krajowej Administracji Skarbowej. To oznacza zlikwidowanie bramek i skupienie się płatnościach przez aplikację.

Zmiany dotyczą - przynajmniej na razie - dwóch odcinków. Chodzi o autostradę A4 łączącą Katowice z Wrocławiem oraz A2 od Strykowa do Konina. Inne drogi szybkiego ruchu podpadają pod inne spółki (np. A1 - AmberOne), stąd też tam dalej będzie można płacić przy bramce.

Za przejazd odcinkiem będzie można zapłacić przez aplikację e-toll, jednak jej uruchomienie wymaga założenia konta na portalu KAS (co z kolei wiąże się z posiadaniem Profilu Zaufanego). Jeśli jednak nie chcemy korzystać z tej formy, możemy kupić e-bilet. Zakupy odbywają się przez... kolejną aplikację. Alternatywą są zakupy na stacji benzynowej, jednak na razie obsługa niektórych punktów nie jest jeszcze o tym poinformowana.

Na razie nie wiadomo, czy system płatności będzie rozszerzony na inne odcinki. Nie wiadomo też kiedy pojawią się automaty do zakupu e-biletów w Miejscach Obsługi Podróżnych. Alternatywą jest aplikacja Autopay, która pozwala na znacznie szybsze (i łatwiejsze) uregulowanie płatności.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)