KAS kupuje samochody do kontroli opłat na drogach. W "kogutach" będą kamery

KAS kupuje samochody do kontroli opłat na drogach. W "kogutach" będą kamery

Kamery w takim miejscu nie zwracają uwagi. Ich możliwości są jednak ogromne
Kamery w takim miejscu nie zwracają uwagi. Ich możliwości są jednak ogromne
Źródło zdjęć: © mat. pras. (Victronic)
Tomasz Budzik
26.11.2020 10:41, aktualizacja: 16.03.2023 15:27

Krajowa Administracja Skarbowa zyska 102 samochody przeznaczone do kontroli wnoszenia opłat za drogi. Na dachu każdego z nich zostaną zamontowane dodatkowe światła. W belce - oprócz nich - znajdą się kamery do odczytywania numerów rejestracyjnych mijanych pojazdów.

W 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa przejęła odpowiedzialność za pobór opłat za korzystanie z dróg. Teraz KAS przymierza się do zmiany systemu poboru opłat, który dziś – w przypadku pojazdów ciężarowych – oparty jest na bramownicach w współpracujących z nimi urządzeniach pokładowych wymaganych w każdym aucie o DMC powyżej 3,5 t. W nowym systemie naliczanie należności będzie odbywało się za sprawą specjalnej aplikacji wykorzystującej dane geolokalizacyjne. To wymaga wdrożenia nowych sposobów kontroli wnoszenia opłat.

Temu właśnie celowi mają służyć 102 pojazdy, które w drodze przetargu kupiła KAS. Część z nich to furgony (Mobilne Jednostki Kontrolne), a część stanowią auta z nadwoziem typu kombi (Mobilne Punkty Kontrolne). Wszystkie te auta będzie łączył jeden szczegół – obecność kamer służących do odczytywania numerów rejestracyjnych. Te będą znajdować się pomiędzy umieszczonymi w belce na dachu światłami błyskowymi.

Zgodnie z wymogami zamówienia zamontowane w samochodach urządzenia potrafią w czasie jazdy odczytać numery rejestracyjne pojazdów w 4 kierunkach i osiągają przy tym skuteczność wynoszącą przynajmniej 98 proc. Do tego system jest w stanie sklasyfikować poruszający się pojazd, przypisując go do jednej z 15 zdefiniowanych kategorii, a także komunikuje się na bieżąco z bazą danych przy użyciu technologii LTE/4G.

Jak informuje dostawca, firma Victronic, pierwsze ze 102 zamówionych pojazdów mają trafić do KAS początkiem 2021 r. Wszystkie natomiast zostaną dostarczone do końca 2021 r. Warunki przetargu są dość łaskawe, bo jak w lipcu informowała mnie Krajowa Administracja Skarbowa, wprowadzenie nowego systemu opłat dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 t planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r. Jeśli termin ten zostanie dotrzymany, KAS nie będzie na początku dysponowała całą planowaną flotą pojazdów do kontrolowania uiszczania opłat za drogi. Co prawda pojazdy będą współpracowały z siecią stałych i mobilnych punktów kontroli, ale przetarg na ich realizację został opublikowany dopiero 20 listopada 2020 r. i przewiduje zakończenie prac w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy. Początkowo system może więc być "dziurawy".

Samochody dla KAS są istotne również dla kierowców "osobówek". Od 1 grudnia 2021 r. na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA ma funkcjonować nowy system poboru opłat. On również oparty będzie na aplikacji wykorzystującej geolokalizację. Nowe pojazdy od tego momentu będą więc kontrolować wszystkie pojazdy poruszające się autostradami.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)