Zasłaniają opony podczas upału. Też zaczniesz, gdy poznasz powód, czemu to robią

Może się to wydawać przesadą, ale zasłanianie opon podczas upalnych dni ma sens, co potwierdzają sami producenci. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne ma wpływ na stan ogumienia, o czym wiedzą nie tylko kierowcy z ciepłych krajów, ale i właściciele kamperów.

Zasłanianie opon ma sens, wiedzą o tym kierowcy z południa
Zasłanianie opon ma sens, wiedzą o tym kierowcy z południa
Źródło zdjęć: © Fot. Mateusz Lubczański
Mateusz Lubczański

14.07.2021 | aktual.: 14.03.2023 15:51

Właściciele aut zwracają uwagę na wymianę oleju, uzupełnianie płynów czy chłodzenie sprężarki, ale kwestia opon pozostaje u nich często na marginesie. To błąd – ogumienie jest jednym z najszybciej poruszających się elementów pojazdu, więc jego stan jest kluczowy.

Długi postój, ciężkie auto, promienie słoneczne - opony tego nie lubią.
Długi postój, ciężkie auto, promienie słoneczne - opony tego nie lubią.© Fot. Mateusz Lubczański

Wpływ promieni słonecznych na samochód jest doskonale znany. Wystarczy spojrzeć na lakier samochodów z Włoch czy Hiszpanii – jest złuszczony i brzydki. To samo dzieje się z oponą wystawioną na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Opona w złym stanie zacznie się kruszyć, a na jej profilu mogą pojawić się pęknięcia czy odbarwienia. To sygnał, że zarówno promienie UV, jak i wysoka temperatura uszkodziły gumę. Ogumieniu nie pomaga też niskie ciśnienie, długi postój w tym samym miejscu czy wystawienie na działanie ozonu (generowanego przez niektóre urządzenia). Dlatego też w przypadku aut oczekujących "na sezon" zaleca się przechowywanie ich w ciemnym, przewiewnym miejscu, z możliwością przestawienia na inne miejsce co najmniej co 3 miesiące (lub pozostawienie go na kobyłkach).

Widok dla nas zaskakujący, ale spotykany w cieplejszych krajach.
Widok dla nas zaskakujący, ale spotykany w cieplejszych krajach.© fot. Kuba Tujaka

Producenci opon zauważają też, że niektóre środki myjące (np. na myjniach automatycznych) powodują szarzenie opon. Również z chemią do felg trzeba obchodzić się ostrożnie. "Silne" środki reagują też z gumą, a to nie jest najlepsza wiadomość.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)