Poradniki i mechanikaJak otworzyć zamarznięty samochód?

Jak otworzyć zamarznięty samochód?

Opady deszczy lub śniegu i ujemne temperatury wystarczą, by samochodowe zamki zamarzły. Jak wówczas otworzyć auto?

Nie trzeba surowej zimy, by doszło do takiej sytuacji
Nie trzeba surowej zimy, by doszło do takiej sytuacji
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / autorstwa r.classen
Maciej Gis

19.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:20

Wilgoć w powietrzu i minusowe temperatury nigdy nie szły w parze z bezproblemową eksploatacją auta. Dotyczy to m.in. zamków, w których na skutek ujemnych temperatur, tworzą się zatory lodowe uniemożliwiające włożenie kluczyka. Batalia z zamarzniętym zamkiem nie musi być jednak długa. Wystarczy profilaktyka i kilka prostych zasad, by otworzyć pojazd.

Jak odmrozić zamek w aucie?

Naczelna zasada brzmi – nie wolno polewać zamka ani krawędzi drzwi ciepłą wodą w celu odmrożenia. Chwilowo może to pomóc, ale na dłuższą metę woda wniknie jeszcze głębiej i zamarznie tak, że zablokuje zamek całkowicie.

Dlatego w pierwszej kolejności należy oczyścić zamek z wierzchniej warstwy lodu np. grotem kluczyka, by móc zaaplikować odmrażacz w aerozolu. To tanie i szybkie w działaniu rozwiązanie (odmrażacz chemiczny kosztuje kilka złotych), ale stosowane zbyt często może wypłukiwać jednocześnie smar z mechanizmu, przez co zamek z czasem może zacząć rdzewieć i pracować z oporem. Toteż kierowcy, którzy często stosują odmrażacze, powinni co jakiś czas przesmarować również ten element.

Bezpieczniejszym dla zamka, ale i nieco droższym wyborem są odmrażacze na baterie (w sklepie internetowym kosztują ok. 20 zł). Tzw. gorący kluczyk pasuje do wszystkich zamków i poprzez nagrzany grot topi lód wewnątrz wkładki. Opcjonalnie może mieć źródło światła typu LED, które ułatwia odmrażanie w ciemności.

Część kierowców ogrzewa również kluczyk zapalniczką, choć przy lekkim mrozie wystarczy rozgrzanie go w dłoni. By procedury odmrażania zamka nie powtarzać w każdy zimowy poranek, wystarczy wcześniej zaaplikować środek zapobiegający zamarzaniu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)