Poradniki i mechanikaJak otworzyć zamarznięty samochód?

Jak otworzyć zamarznięty samochód?

Nie trzeba surowej zimy, by doszło do takiej sytuacji
Nie trzeba surowej zimy, by doszło do takiej sytuacji
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / autorstwa r.classen
Maciej Gis
19.11.2019 09:36, aktualizacja: 22.03.2023 17:20

Opady deszczy lub śniegu i ujemne temperatury wystarczą, by samochodowe zamki zamarzły. Jak wówczas otworzyć auto?

Wilgoć w powietrzu i minusowe temperatury nigdy nie szły w parze z bezproblemową eksploatacją auta. Dotyczy to m.in. zamków, w których na skutek ujemnych temperatur, tworzą się zatory lodowe uniemożliwiające włożenie kluczyka. Batalia z zamarzniętym zamkiem nie musi być jednak długa. Wystarczy profilaktyka i kilka prostych zasad, by otworzyć pojazd.

Jak odmrozić zamek w aucie?

Naczelna zasada brzmi – nie wolno polewać zamka ani krawędzi drzwi ciepłą wodą w celu odmrożenia. Chwilowo może to pomóc, ale na dłuższą metę woda wniknie jeszcze głębiej i zamarznie tak, że zablokuje zamek całkowicie.

Dlatego w pierwszej kolejności należy oczyścić zamek z wierzchniej warstwy lodu np. grotem kluczyka, by móc zaaplikować odmrażacz w aerozolu. To tanie i szybkie w działaniu rozwiązanie (odmrażacz chemiczny kosztuje kilka złotych), ale stosowane zbyt często może wypłukiwać jednocześnie smar z mechanizmu, przez co zamek z czasem może zacząć rdzewieć i pracować z oporem. Toteż kierowcy, którzy często stosują odmrażacze, powinni co jakiś czas przesmarować również ten element.

Bezpieczniejszym dla zamka, ale i nieco droższym wyborem są odmrażacze na baterie (w sklepie internetowym kosztują ok. 20 zł). Tzw. gorący kluczyk pasuje do wszystkich zamków i poprzez nagrzany grot topi lód wewnątrz wkładki. Opcjonalnie może mieć źródło światła typu LED, które ułatwia odmrażanie w ciemności.

Część kierowców ogrzewa również kluczyk zapalniczką, choć przy lekkim mrozie wystarczy rozgrzanie go w dłoni. By procedury odmrażania zamka nie powtarzać w każdy zimowy poranek, wystarczy wcześniej zaaplikować środek zapobiegający zamarzaniu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)