Poradniki i mechanikaOdmrażacze do zamków - co to jest i jak je stosować?

Odmrażacze do zamków - co to jest i jak je stosować?

Odmrażacz w sprayu to tani i skuteczny środek na zamarznięte zamki. Czym charakteryzują się substancje chemiczne w nim zawarte i jak je stosować właściwie?

Chemiczne preparaty odmrażające zamki są łatwe w użyciu i skuteczne.
Chemiczne preparaty odmrażające zamki są łatwe w użyciu i skuteczne.
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / autorstwa Grandpa
Maciej Gis

19.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:20

Zdarza się, że zimą nie da się w otworzyć drzwi pojazdu, ponieważ zamarzł w nich zamek. Szczególnie podatne na warunki atmosferyczne są starsze auta parkowane pod chmurką, które nie posiadają zamaskowanych zamków w klamkach drzwi (nie są otwierane są za pomocą pilota lub karty).

Gdy okazuje się, że zamek zamarzł, to rozwiązaniem jest dłuższe rozgrzewanie kluczyka w dłoniach lub podgrzanie go zapalniczką i delikatne wsuwanie w oblodzoną wkładkę. Patent z zapalniczką ma jeden mankament – rozmrożona woda na nowo zamarznie i zablokuje mechanizm. Inny sposób to tzw. gorący kluczyk, czyli podgrzewany za pomocą baterii pręt w kształcie grota, który roztapia nagromadzony wewnątrz lód. Efekt będzie ten sam.

Odmrażacze najpopularniejsze

Część kierowców próbuje także dmuchać i chuchać na zamek w celu rozgrzania, pozostali używają np. alkoholu do dezynfekcji w żelu, jednak od lat najpopularniejszym rozwiązaniem są chemiczne odmrażacze w sprayu. Są dość tanie (najtańsze za kilka złotych) i szybkie w działaniu. W ok. minutę po aplikacji można wprowadzić kluczyk do zamka (wystarczy docisnąć plastikowy aplikator i psiknąć kilkakrotnie na oblodzoną wkładkę). Jeśli jednorazowe podanie środka nie wystarczy, należy odczekać i zastosować spray ponownie.

Odpowiedzialny za topnienie lodu jest alkohol etylowy w składzie odmrażacza. Poza nim środek zawiera inne substancje: glikole uniemożliwiające zamarzanie, substancje antykorozyjne oraz gaz nośny (w przypadku substancji w opakowaniach podciśnieniowych). Może to być propan, mieszanka propan-butanu lub izobutan w proporcji ok. 30 proc. składu. Z racji obecności łatwopalnych gazów stosowanie odmrażaczy w pobliżu źródeł ognia jest niebezpieczne, szczególnie jeśli ktoś praktykuje jednoczesne ogrzewanie kluczyka zapalniczką.

Producenci odmrażaczy chwalą się, że ich produkty uwalniają zamki z lodu nawet w temperaturach przekraczających -50 st. C. Obecnie trudno sprawdzić w praktyce, czy faktycznie tak jest. Ceny za preparaty w małych opakowaniach (50 ml) zaczynają się od 3, a kończą na ok. 10 zł. Warto pamiętać, że odmrażacz przyda się nie tylko w samochodzie. Można go także stosować w zamkach drzwi domów, garaży, furtek i kłódek.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)