Poradniki i mechanika1500 zł kary po wycieczce na grzyby. Mandat za wjazd do lasu to dopiero początek

1500 zł kary po wycieczce na grzyby. Mandat za wjazd do lasu to dopiero początek

Droga leśna musi być stosowanie oznakowana w jasny i czytelny sposób, by mieć pewność, że można na nią wjechać.
Droga leśna musi być stosowanie oznakowana w jasny i czytelny sposób, by mieć pewność, że można na nią wjechać.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
28.09.2021 07:56, aktualizacja: 14.03.2023 14:58

Za wjazd do lasu można dostać mandat. Jest to ogólnie zabronione, chyba że właściciel lasu dopuszcza ruch pojazdów odpowiednim znakiem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że po wyjeździe można zapłacić nawet 1500 zł. Już wyjaśniam w jaki sposób.

Wyobraź sobie, że wjeżdżasz do lasu, żeby poszukać grzybów. Jest mokro, trochę pada deszcz. Drogi są lekko błotniste, ale auto daje radę. Po udanym zbiorze grzybów wsiadasz do samochodu i wyjeżdżasz. Auto podczas ruszania oblepia się błotem, szczególnie opony, które zbierają go całkiem sporo. Wyjeżdżasz na drogę i napotykasz patrol policji.

Funkcjonariusze widzą, że wracasz z lasu, więc zatrzymują cię i wystawiają mandat. Ale nie za wjazd do lasu, tylko na podstawie art. 91 Kodeksu wykroczeń:

"Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".

Co prawda grzywna w maksymalnej kwocie jest raczej mało prawdopodobna, ale jeśli tak wyglądają widełki, to lepiej przyjąć mandat, bo ten na tę chwilę to maksimum 500 zł.

Czy jest to realne?

Raczej mało prawdopodobne, ale możesz trafić na patrol, który jest "cięty" na niektóre grupy kierowców, szczególnie offroadowców, jeśli ci faktycznie zaśmiecają drogi. Oczywiście muszą też powstać ku temu odpowiednie okoliczności. Rzadko zdarza się takie spotkanie patrolu policji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)