Wykiwasz cwaniaka przy przejściu. Wystarczy znać przepisy

Wykiwasz cwaniaka przy przejściu. Wystarczy znać przepisy

Manewr wyprzedzania na przejściu dla pieszych
Manewr wyprzedzania na przejściu dla pieszych
Źródło zdjęć: © KMP Tychy | KMP Tychy
20.11.2023 19:07, aktualizacja: 20.11.2023 19:27

W ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, że w internecie pojawiają się filmy z różnych miejsc, w których znajdują się przejścia dla pieszych. Na tych nagraniach widać, jak jeden z kierowców zaczyna zwalniać, co pozwala drugiemu, który jedzie na pasie obok, go wyprzedzić. Taka sytuacja jest jednak niezgodna z obowiązującymi przepisami. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której obaj kierowcy zatrzymują się, mimo że nie ma takiej konieczności. Wręcz przeciwnie, powinni kontynuować jazdę.

Co na ten temat mówi prawo? Zgodnie z art. 26. 3. kierujący pojazdem nie ma prawa do:

  • Wyprzedzania innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, chyba że ruch na danym przejściu jest kierowany.
  • Omijania pojazdu, który poruszał się w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, aby umożliwić pieszym przejście przez jezdnię.

Z tych przepisów jasno wynika, że zgodnie z punktem pierwszym, nie wolno wyprzedzać na przejściu dla pieszych lub przed nim. Wyprzedzanie oznacza przejeżdżanie obok innego pojazdu z większą prędkością. Nie ma znaczenia, który z pojazdów przyspiesza, a który zwalnia lub utrzymuje stałą prędkość. Zawsze ten, który jedzie szybciej, jest uznawany za wyprzedzającego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie z punktem drugim, nie wolno również omijać pojazdu przed przejściem dla pieszych. Omijanie to przejeżdżanie obok zatrzymanego pojazdu.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że ten zakaz obowiązuje tylko wtedy, gdy omijany pojazd zatrzymał się, aby umożliwić pieszym przejście przez jezdnię. Innymi słowy, zatrzymuje się, gdy pieszy jest na przejściu lub właśnie na nie wchodzi. Jeżeli pieszy nie zamierza przechodzić przez jezdnię, pojazd nie zatrzymuje się, aby ustąpić mu pierwszeństwa. Co więcej, jeżeli w pobliżu przejścia dla pieszych nie ma żadnych pieszych, kierowca, który zatrzymuje się w tym miejscu, łamie prawo.

Zgodnie z art. 49. ust. 1. pkt. 2, nie wolno zatrzymywać pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów lub w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem.

Zauważcie, że ten przepis zabrania zatrzymania, a nie tylko postoju, więc nie chodzi tu tylko o parkowanie pojazdu, ale o każde jego zatrzymanie. Oczywiście, jeśli zatrzymanie nie jest spowodowane warunkami drogowymi, takimi jak korek czy przeszkoda, a także pieszy. Zatem kierowca, który zatrzymuje się przed przejściem w innym celu niż ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, postępuje niezgodnie z prawem.

Jak więc poradzić sobie z sytuacją, w której inny pojazd na pasie obok zaczyna zwalniać przed przejściem z jakiegokolwiek powodu innego niż przepuszczenie pieszego? W takim przypadku należy zwolnić do prędkości tego pojazdu i utrzymywać ją, aż do momentu, gdy pojazd ten zatrzyma się. Wtedy należy natychmiast przyspieszyć i odjechać.

Jeśli wydaje wam się, że to jest złamanie prawa, to jest wręcz przeciwnie — złamaniem prawa jest zatrzymanie się przed przejściem. W razie jakichkolwiek problemów nie powinniście przyjmować mandatu, argumentując, że "ruszyłem, bo zgodnie z art. 49.1.2 zabrania się zatrzymania pojazdu przed przejściem".

Oczywiście, powinniście zachować szczególną ostrożność, a najlepiej posiadać wideorejestrator. Jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji z policjantem, nagranie może was ochronić przed karą, jeżeli funkcjonariusze będą chcieli ją nałożyć. Szeroki kąt nagrania pokaże, że pieszy nie wchodził na przejście.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)