Jak działa wycieraczka w płynie?
To preparat chemiczny, który sprawia, że w trakcie deszczu nie trzeba oczyszczać szyb z pomocą wycieraczek. Ile takie "cudo" kosztuje?
04.09.2022 | aktual.: 13.03.2023 15:53
Widoczność w trakcie jazdy to zasadnicza kwestia w kontekście bezpieczeństwa. Gdy pojazd porusza się z prędkością autostradową w trudnych warunkach atmosferycznych, to mechanizm wycieraczek nie zawsze jest w stanie nadążyć z odprowadzaniem dużej ilości wody z przedniej szyby.
Zobacz także
Między innymi do takich warunków drogowych zostały stworzone tak zwane niewidzialne wycieraczki lub wycieraczki w płynie. W praktyce to nic innego jak substancje hydrofobowe, które po nałożeniu na szybę odpychają krople wody i sprawiają, że nie trzeba jej usuwać w sposób mechaniczny.
Efekt hydrofobowy – niewidzialnej wycieraczki – zauważalny jest podczas jazdy w deszczu. Krople zamiast osadzać się i spływać strugami, zbierają się w formę dużych kropel. Następnie są zdmuchiwane przez pęd powietrza bez konieczności używania wycieraczek. Im szybciej pojazd się porusza, tym lepszy efekt – producenci zwracają uwagę, że skuteczność płynu jest już widoczna powyżej prędkości 55 km/h.
Jak nałożyć niewidzialną wycieraczkę?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów niewidzialnych wycieraczek. W płynie – natryskiwane na szybę za pomocą atomizera lub nanoszone za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki oraz jako preparaty dwuskładnikowe.
Przed nałożeniem substancji należy koniecznie zapoznać się z instrukcją producenta. Powlekanie szyb w byle jaki sposób, np. bez wcześniejszego odtłuszczenia powierzchni, może dać efekt odwrotny od zakładanego (na szybach mogą pojawić się smugi).
Najtańsze niewidzialne wycieraczki można kupić już za ok. 10–15 zł. Lepszej jakości, markowe produkty mieszczą się w przedziale cenowym od 50 do nawet 200 zł. Warto pamiętać, że jak każda inna substancja, także wycieraczka w płynie z czasem traci swoje właściwości. W zależności od częstotliwości używania wycieraczek i płynu do spryskiwaczy, efekt hydrofobowy utrzymuje się ok. miesiąca. Po tym czasie należy ponownie nanieść płyn na szybę pojazdu.