Kategoria B wystarczy, by jeździć motocyklem - sejm zaakceptował ustawę

Kategoria B wystarczy, by jeździć motocyklem - sejm zaakceptował ustawę
Źródło zdjęć: © fot. Arkadiusz Kuś
Dominika D.

09.05.2014 13:15, aktual.: 08.10.2022 09:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś sejm zaakceptował nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Według nowych zasad osoba, która ma prawo jazdy minimum 3 lata, będzie mogła prowadzić motocykl z automatyczną skrzynią biegów do 125 ccm pojemności.

Za przyjęciem tej nowelizacji głosowało 293 posłów, 132 wstrzymało się od głosu, a tylko 1 był przeciw. Według nowych zasad, osoba, która ma prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat, będzie mogła prowadzić (oczywiście w ramach kat. B) motocykl o pojemności do 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Maszyna ma być wyposażona w automatyczną skrzynię biegów.

Do tej pory osoby mające kategorię B były uprawnione do prowadzenia pojazdów określonych dla prawa jazdy kat. AM. Jak wskazuje ustawa, są nimi motorower i czterokołowiec lekki. Warto pamiętać, że w świetle Ustawy prawo u ruchu drogowym motorower to pojazd o pojemności skokowej do 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Kat. B zostanie zatem rozszerzona o kolejną klasę pojemności.

Poprawki w ustawie o kierujących trafią teraz do senatu. To on zadecyduje, czy nowelizacja wejdzie w życie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)