Większe uprawnienia dla kat. B. Warunek: "prawko" od co najmniej 2 lat
Od 24 grudnia 2021 roku obowiązuje nowelizacja Ustawy o elektromobilności. Obok możliwości wyznaczania stref zamkniętych dla zwykłych aut, poszerzono też uprawnienia kierowców z prawem jazdy kat. B. Są jednak warunki.
24.12.2021 | aktual.: 14.03.2023 13:54
Jeszcze przed 24 grudnia 2021 roku posiadacz prawa jazdy kat. B mógł prowadzić samochód, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekraczała 3,5 tony. Teraz jednak się to zmieniło. Kierowcy mogą prowadzić cięższe pojazdy, mające DMC wynoszące maksymalnie 4250 kg, jeśli będą one zasilane paliwem alternatywnym.
Chodzi więc o samochody, które mają napęd elektryczny, wodorowy, lub też zasilane są gazem CNG, LNG czy klasycznym LPG. Kierowca będzie musiał mieć jednak uprawnienia od co najmniej 2 lat.
Zmiana jest ukłonem w stronę firm transportowych, które chcą zmienić swoją flotę na pojazdy elektryczne. Mają one ciężkie akumulatory, więc nie mogą mieć tak dużej ładowności jak ich spalinowe odpowiedniki. Wystarczy spojrzeć na Volkswagena Craftera, który w wersji z silnikiem Diesla ma ładowność ok. 1,5 tony i więcej (w zależności od wersji), podczas gdy jego elektryczna odmiana – tylko tonę.
Ustawa o elektromobilności daje również większe uprawnienia samorządom, które mogą wyznaczać strefy czystego transportu w miastach. Co więcej, będą mogły wyrzucić z nich wybrane samochody – np. z uciążliwym i starym silnikiem Diesla czy spełniające wyłącznie starsze, nieobowiązujące już normy emisji spalin.
Ta zmiana spowodowana jest fiaskiem pierwszej strefy czystego transportu w Krakowie. Ograniczenia nie spełniały swojego zadania, a same samorządy obawiają się wyłączenia danego fragmentu miasta z ruchu. Dlatego też zmiany mają być kształtowane w zależności od potrzeb.